Aktuálna dôchodková hodnota stúpne takmer k 12 eurám

19.12.2017 10:54

Aktuálna dôchodková hodnota, ktorá je jednou zo základných veličín na výpočet dôchodkovej dávky v danom roku, v roku 2018 dosiahne 11,9379 eura. Informoval o tom hovorca Sociánej poisťovne Peter Višváder.

V porovnaní s rokom 2017 ide o nárast o 5,17 %. Na výpočet dôchodkovej dávky sa použije aktuálna dôchodková hodnota platná v kalendárnom roku, v ktorom vznikol nárok na jej výplatu. „Ak teda nárok na dôchodkovú dávku vznikne v roku 2018, použije sa dôchodková hodnota 11,9379 eur,“ uviedol Višváder.

Nárast aktuálnej dôchodkovej hodnoty súvisí so zvyšovaním priemernej mzdy na Slovensku. Aktuálna dôchodková hodnota na daný rok sa totiž stanovuje tak, že sa dôchodková hodnota za predošlý rok vynásobí koeficentom medziročného rastu priemernej mzdy na Slovensku za tretí štvrťrok predchádzajúceho roka. Na rok 2018 išlo teda o súčin aktuálnej dôchodkovej hodnoty za rok 2017 a koeficientu, ktorý odzrkadľuje medziročné zvýšenie priemernej mzdy na Slovensku za tretí štvrťrok tohto roka. Čím je aktuálna dôchodková hodnota vyššia, tým vyššie sú novopriznávané penzie.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#dôchodok #aktuálna dôchodková hodnota
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku