PAS: Podnikateľské prostredie je stále horšie

14.12.2017 11:23

Zhoršovanie podnikateľského prostredia na Slovensku sa stále nezastavilo. V treťom štvrťroku 2017 bol trend len o málo miernejší ako v predchádzajúcom.

Pravidelný kvartálny prieskum Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) ukázal, že Index podnikateľského prostredia (IPP) sa už dostal na úroveň 48,6 bodu. Oproti druhému štvrťroku 2017 tak klesol o 1,96 %. Informoval o tom na tlačovej besede výkonný riaditeľ aliancie Peter Kremský.

Rovnako ako v predchádzajúcom období bol najnegatívnejšie hodnotený indikátor uplatňovania princípu rovnosti pred zákonom (zhoršil sa o 7,45 %). Najhorší údaj v histórii podľa PAS zaznamenal indikátor kvalita a dostupnosť vstupov a pracovnej sily (-7,23 %). Z prieskumu vyplýva aj veľmi negatívne vnímanie podnikateľov položky vymáhateľnosť práva a funkčnosť súdnictva (-5,21 %) či funkčnosť politického systému v štáte (-4,95 %). K lepšiemu sa podľa podnikateľov vyvíjajú oblasti investičný a technologický rozvoj, kvalita produkcie a služieb, prístup k finančným zdrojom či napĺňanie zámerov podniku (všetko zhruba +1 %).

PAS vidí problém aj v nedostatku kvalifikovaných ľudí, ktorý podľa aliancie brzdí ekonomiku. „Možno očakávať, že už v najbližšom štvrťroku sa problémom číslo jeden, ktorý najviac ohrozuje podnikateľské prostredie a konkurencieschop­nosť na Slovensku, stane podľa názoru podnikateľov práve nedostatok pracovných síl. Mnohí z nich sa sťažujú na nedostatočné vzdelanie a zručnosti uchádzačov o zamestnanie, či ich neprimerané mzdové nároky, ktoré si podnikatelia nemôžu dovoliť uspokojiť,“ vysvetlil Kremský. Zároveň dodal, že podnikateľom nepomáha ani štát zvyšovaním minimálnej mzdy, odvodov a zmrazením odpočítateľných položiek, z čoho v konečnom dôsledku aj tak vyplýva, že zamestnanci dostanú v čistom často iba polovicu financií, ktoré na nich firma vynaloží.

Index podnikateľského prostredia vychádza z hodnotenia podnikateľov, ktorí ním oceňujú pokrok alebo úpadok jednotlivých oblastí podnikateľského prostredia. Základným obdobím na výpočet indexu bol 1. júl 2001. Odvtedy PAS publikovala už 65. hodnotu tohto indexu.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#pas #Podnikateľská aliancia Slovenska #podnikanie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku