Výrobcovia Spišských párkov sa bránia: Striktne dodržiavame receptúry

Výrobcovia Spišských párkov Mecom, Tauris a Berto odmietajú kritiku Asociácie spotrebiteľov v SR a uvádzajú, že ich výrobky prešli internými testami, pričom spoločnosti dodržiavajú platnú legislatívu.

05.12.2017 12:31
debata (96)

Podľa nich boli informácie uvedené asociáciou mylné a výskyt farbiva košenila (E 120) v testovaných párkoch mohol súvisieť s tzv. krížovou kontamináciou, ku ktorej môže dôjsť, ak sa mikroorganizmy prítomné v surových potravinách, na nástrojoch a na znečistených povrchoch dostanú do hotových alebo umytých potravín alebo na čisté povrchy.

O výsledkoch testovania Spišských párkov informoval ešte v pondelok predseda Asociácie spotrebiteľov v SR Miloš Lauko, podľa ktorého boli producenti hodnotení na základe výsledkov testov v akreditovaných laboratóriách. Z deviatich slovenských výrobcov Spišských párkov neprešiel podľa asociácie testom ani jeden producent. Medzi nedostatočne hodnotenými výrobcami Spišských párkov sa ocitli aj spoločnosti Billa, Maroš, Cimbaľák, Tesco, Baron a Fine Life.

„Spoločnosť MECOM GROUP vyrába zaručenú tradičnú špecialitu Spišské párky v zmysle platného nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES). Firma sa k údajným kvalitatívnym nedostatkom vyjadrí až po obdržaní výsledkov vyšetrení z akreditovaného laboratória a po ich posúdení. V súčasnej dobe disponujeme výsledkami rozboru výrobku zaručenej tradičnej špeciality Spišské párky z akreditovaného laboratória z novembra, ktoré údajné kvalitatívne nedostatky nepotvrdili,“ uvádza sa v oficiálnom stanovisku spoločnosti MECOM GROUP.

Výhrady voči testovaniu mali aj zástupcovia spoločnosti Berto. Ich spoločnosť bola spájaná s nesprávne uvedeným obsahom mäsa na etikete a označením na etikete prídavných látok v ich prípade – prírodných korenín.

„Asociácia, ktorá prezentovala výsledky o nesprávnom uvedení obsahu mäsa, sa mýli v označení obsahu mäsa. Podľa jej tvrdenia majú Spišské párky obsahovať mäso až 80,2 %, čo nie je pravda… Naše označenie obsahu mäsa je v poriadku,“ uviedol výkonný riaditeľ spoločnosti Berto Ignác Bertovič.

Ten sa bráni aj voči označeniu prídavných látok na etikete a opäť sa odvoláva na neznalosť potravinárskej legislatívy. „Všetky koreniny v množstve nepresahujúcom dve hmotnostné percentá potraviny sa môžu označiť názvom koreniny alebo zmes korenín. Takže, ak je v receptúre použitá paprika sladká a paprika štipľavá a je jej menej ako 2 %, tak sa môže použiť označenie koreniny alebo zmes korenín. Preto je naše označenie na etikete správne,“ hovorí Bertovič.

Spoločnosť Tauris Group takisto uviedla, že dodržiava právne predpisy. „Nariadenia ES pri výrobe Spišských párkov sa striktne drží naša spoločnosť Tauris Group. Výsledky spotrebiteľského testu ale nevyznievajú dôveryhodne. Farbivo E120, známe ako „košenila“, naša spoločnosť pri výrobe Spišských párkov nepoužíva vôbec," konštatoval predseda predstavenstva Tauris Group Vladimír Ševčík.

Zväz spracovateľov mäsa (ZSM) nemá výhrady voči vykonávaniu spotrebiteľských testov výrobkov uvádzaných na trh a poskytovaniu týchto informácií spotrebiteľom, no uvedomuje si podstatu dôležitosti uvedenia správnych údajov. „Pri nesprávnej interpretácii môžu zavádzajúce informácie spôsobiť poškodenie dobrého mena výrobcu. ZSM musí konštatovať niekoľko nezrovnalostí v súvislosti so spotrebiteľským testom Spišských párkov. Do dnešného dňa nie je známa metodika, akou bol test zrealizovaný a rovnako neboli dotknutým výrobcom poskytnuté ani medializované výsledky laboratórnych vyšetrení. Samotní výrobcovia neboli dokonca zahrnutí ani do oficiálnej komunikácie mimo zverejnených stanovísk,“ reagoval v utorok na testovanie Spišských párkov Zväz spracovateľov mäsa.

V teste, o ktorom informovala Asociácia spotrebiteľov v SR, sa zisťoval obsah čistej svalovej bielkoviny, tuku, prítomnosť sóje, soli a farbív, kvalita baranieho črievka, samotná deklarácia na obaloch a senzorika. Všetky testované Spišské párky dostali od asociácie známku nedostatočne. Najlepšie obstál Tauris (19 % zo 100 %), Maroš a Billa (16 %), najhoršie Fine Life a Mecom (0 %). Výsledky testovania hodnotila asociácia ako najhoršie v jej 15-ročnej histórii. Šesť párkov údajne nedodržalo dostatok čistej svalovej hmoty, niektoré mali problémy so splnením noriem tuku a nedodržiavaním zákazu používania sóje, iné mali na obale uvádzať prítomnosť zakázaných látok a všetky testované párky mali obsahovať podľa Asociácie farbivá, konkrétne farbivo košenila, pod označením E 120. Asociácia mala aj závažné výhrady voči údajnému zavádzaniu spotrebiteľov a obchádzaniu noriem výrobcami.

Facebook X.com 96 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Potraviny #Spišské párky #Asociácia spotrebiteľov SR