Navrhované vyššie príplatky sú absolútne neakceptovateľné, tvrdia firmy

Zamestnávatelia považujú zvýšenie príplatkov za prácu v noci a počas voľna za neakceptovateľné. Ešte sú dva mesiace na rokovanie o kompromisoch.

02.12.2017 16:49
debata (186)

Navrhované zvýšenie príplatkov za prácu v noci a počas sviatku, ako aj zavedenie príplatkov za prácu v sobotu a nedeľu je pre zamestnávateľov absolútne neakceptovateľné. Po sobotnajšom mimoriadnom rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady SR to uviedol viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ) Roman Karlubík.

„Takto predkladaný zákon by mohol mať pre niektorých fatálne dôsledky, čo sa týka finančných nákladov,“ upozornil. Legislatívna úprava by mohla mať podľa neho likvidačné dôsledky najmä na malé a stredné podniky v niektorých regiónoch a v niektorých sektoroch. Ocenil však, že zamestnávateľov premiér Robert Fico na rokovaní uistil, že sú ešte dva mesiace a dva týždne na hľadanie možného konsenzu so zamestnávateľmi.

Prezident Republikovej únie zamestnávateľov Miroslav Kiraľvarga upozornil na to, že navrhovanými zmenami by sa príplatky vo firmách zvýšili viac ako 6-násobne. Na niektorých zamestnávateľov by vyššie príplatky podľa neho mali nulový dopad, u niektorých zamestnávateľov sa mzdové náklady zvýšia o niekoľko percent a u niektorých o desiatky percent.

„Ani jeden z predstaviteľov Republikovej únie zamestnávateľov nehrozil tým, že dôjde ku zatvoreniu podnikania alebo ku zatvoreniu firmy,“ zdôraznil. Podľa neho to však neznamená to, že sa nemôže znížiť počet zamestnancov v niektorých firmách. „Každý bude hľadať efektívnejší spôsob, ako zabezpečiť to, aby bol v súlade s legislatívou a aby mohol vyrábať a znášať náklady, ktoré sú prijateľné,“ dodal.

Podľa ministra práce a sociálnych vecí Jána Richtera sa rysuje kompromis pri príplatkoch za nočnú prácu. „Nehovorme len o pekároch, hovorme o zamestnancoch, ktorí pracujú len v noci,“ povedal. Pri týchto zamestnancoch bude podľa Richtera Smer hľadať „nejakú možnosť a formu, aby riešenie, ktoré sa pripravuje, zvýhodnilo aj týchto zamestnancov, ale aby nebolo likvidačné“.

Kompromisným riešením by tak bola iná úprava vo vzťahu k firmám, u ktorých prevláda nočná práca. Viceprezidentka Konfederácie odborových zväzov SR Monika Uhlerová považuje navrhované príplatky za pozitívne opatrenie, a preto odborári tieto zmeny podporujú.

Príplatky sa majú zvýšiť od mája

Od mája budúceho roka sa majú zvýšiť príplatky za prácu v noci a počas sviatku. Súčasne sa má zaviesť príplatok za prácu v sobotu a nedeľu. Vyplýva to z návrhu novely Zákonníka práce, ktorý do parlamentu predložili poslanci za stranu Smer-SD Ján Podmanický, Martin Glváč a Ľubomír Petrák. Mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu má stúpnuť zo súčasných 20 % na 50 % sumy minimálnej mzdy v eurách za hodinu za každú hodinu nočnej práce, čo od mája budúceho roka predstavuje nárast z 0,50 eura na hodinu na 1,38 eura na hodinu. Maximálna suma príplatku za prácu cez sviatok sa má zvýšiť zo súčasných 50 % na 100 % priemerného zárobku zamestnanca. Poslanci za Smer tiež navrhujú zaviesť nový príplatok za prácu v sobotu a nedeľu, ktorý by zamestnanec dostával popri svojej mzde najmenej v sume hodinovej minimálnej mzdy. Od mája budúceho roka by tak tento príplatok dosahoval 2,759 eura.

Poslanci za Smer tiež navrhujú zabezpečiť príplatky za nočnú prácu, za prácu v sobotu a v nedeľu a za prácu počas sviatku aj zamestnancom pracujúcim na dohody. „Účelom je zabrániť zneužívaniu prác vykonávaných „na dohodu“ na výkon prác najmä počas sobôt, nedieľ, vo sviatok ale aj v noci,“ argumentujú predkladatelia navrhovaných zmien. Novela Zákonníka práce by podľa poslancov za Smer mohla ovplyvniť až 761,5 tisíca zamestnancov. Zvýšenie tzv. čistého príjmu dotknutých zamestnancov možno podľa predkladateľov odhadnúť na približne 337,5 milióna eur v roku 2018 a na 535,6 milióna eur v roku 2019. „Zvýšenie čistého príjmu na jedného zamestnanca tak v roku 2018 bude predstavovať cca 443,1 eura a 703,3 eura v roku 2019, čo predstavuje zvýšenie čistých príjmov zamestnancov v priemere o viac ako 58,60 eura mesačne,“ uviedli poslanci.

Predkladatelia očakávajú negatívny vplyv novely pracovného kódexu na podnikateľské prostredie vzhľadom na zvýšenie mzdových nákladov zamestnávateľov. Od začiatku mája do konca decembra budúceho roka by si mala novela od zamestnávateľov vyžiadať 647,5 mil. eur, z toho 614,1 mil. eur sa má týkať samotnej podnikateľskej sféry. V roku 2019 má zvýšenie mzdových nákladov zamestnávateľov stúpnuť na 1,02 mld. eur, z čoho 969,6 mil. eur sa má vzťahovať na podnikateľov v súkromnej sfére. „Tieto dopady môžu byť zmiernené, ak sa naplní jeden z cieľov v novely, a to znížiť rozsah práce v noci, sobotu, nedeľu a vo sviatok,“ tvrdia poslanci Podmanický, Glváč a Petrák. Žiadne alebo nižšie dopady podľa nich možno očakávať u zamestnávateľov, ktorí už v súčasnosti poskytujú mzdové zvýhodnenie za prácu v sobotu a v nedeľu alebo vyššie mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu a prácu vo sviatok.

186 debata chyba
Viac na túto tému: #firmy #príplatky