Čo pod stromček? Mladí chcú najmä peniaze

Mladí ľudia do 34 rokov chcú pod stromček hlavne peniaze. Preferuje ich 44 percent z nich. Vyplýva to z prieskumu v Českej republike, ktoré dal spraviť obchodný reťazec Albert.

29.11.2017 12:49
debata (8)

Na ďalších miestach sú elektronika, oblečenie a knižky. Štvrtina mladých ľudí v Česku plánuje tento rok míňať viac ako vlani, na vianočné sviatky minú v priemere 6300 korún (približne 247 eur).

Mobil, notebook či inú elektroniku chce ako vianočný darček 41 percent z nich, oblečenie 40 percent a knižku 28 percent. Kozmetiku či parfumy preferuje 27 percent mladých.

Na rozdiel od toho, čo vyberajú pre svojich najbližších, pre seba respondenti originálne darčeky nechcú. „Títo takzvaní mileniáli majú ďaleko väčší vzťah k vianočným tradíciám, len menia ich charakter. Finančná hotovosť je pre túto praktickú generáciu skutočne dôležitá, hoci paradoxne oni sami vyberajú darčeky pre druhých veľmi starostlivo,“ uviedla psychologička Markéta Švamberk Šauerová.

Zhruba 60 percent mladých si plánuje štedrovečerné menu vychutnať v jeho typickej podobe. Asi štvrtina opýtaných hľadá alebo preferuje zdravšie varianty tradičného pohostenia. Čo sa týka nákupu potravín, priemerná suma, ktorú sú ochotní za ne dať, je 3000 korún.

Čo si želajú mladí ľudia v ČR pod stromček
darček percento
peniaze 44
elektroniku 41
oblečenie 40
knižky 28
Kozmetiku alebo parfumy 27
zážitky 22
Šperky alebo bižutériu 17
Potraviny alebo alkohol 9
Potravinové doplnky alebo vitamíny 2
8 debata chyba
Viac na túto tému: #Česko #Vianoce