Blokády ciest pokračujú: V B. Bystrici zablokovali dva hlavné ťahy

Cieľom série protestných akcií vo forme blokád ciest je upozorniť na kritickú dopravnú situáciu v stredoslovenskom regióne.

29.11.2017 11:25 , aktualizované: 17:04
debata (10)

Takmer päťdesiat obyvateľov sa zapojilo do polhodinového protestu na ceste I/59 v Novom svete, mestskej časti Jakub v Banskej Bystrici. Išlo o jeden z dvoch protestov v meste, pričom druhým zablokovaným miestom bola výpadovka na Brezno pred križovatkou na mestskú časť Šalková na ceste I/66. S výzvou „Nechceme kamióny popod naše okná“ a prechádzaním po priechode cez cestu blokovali obyvatelia Nového sveta dopravu.

Počas tridsiatich minút od 15:30 sa vytvorili dlhé kolóny automobilov a kamiónov, ktoré sa po ukončení pomaly rozchádzali. Akciu na strednom Slovensku zorganizovala samospráva mesta ako člen Iniciatívy stredné Slovensko (ISS), ktorej cieľom je dobudovanie cestnej siete a severo-južného prepojenia Slovenska.

„Cieľom je touto koordinovanou akciou upozorniť na naliehavosť riešenia tohto problému. Tieto problémy, ktoré riešime tu, na Novom svete a v Uľanke, netrvajú rok, ani dva, ale sú to desiatky rokov. Do budúcnosti sa očakáva nárast intenzity tranzitnej dopravy, čo kvalitu života v tejto lokalite ľuďom neustále zhoršuje. Nejde len o kvalitu života, ale samozrejme aj o bezpečnosť,“ uviedol počas blokovania cestného ťahu v Novom svete v smere na Martin cez Šturec a Ružomberok cez Donovaly primátor mesta Banská Bystrica Ján Nosko.

Z niektorých banskobystrických mestských častí sa stali tranzitné koridory pre kamiónovú dopravu, ktorá výrazne znižuje kvalitu života obyvateľov. Ľudia protestom poukázali na kolabujúcu dopravu a vyzývajú kompetentných, aby uskutočnili konkrétne riešenia. K blokáde sa dnes pridali aj ďalšie mestá a obce v Banskobystrickom aj v Žilinskom kraji.

Ako informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici Mária Faltániová, protestovalo sa súčasne aj v mestách Zvolen, Krupina a v obciach Dobrá Niva a Hontianske Nemce. Vo Zvolene chceli protestom poukázať aj na dávnejšie vybudované úseky, ktorým chýbajú protihlukové steny.

V Krupine išlo už o tretí protest, ktorý organizovala občianska iniciatíva Zdravá Krupina. „Ak miestne protesty nezaberú a vláda sa nezačne seriózne zaujímať o náš región, a nie iba 50 rokov sľubovať, sme pripravení najbližším protestom zablokovať centrum Bratislavy,“ informovala predsedníčka petičného výboru z iniciatívy Zdravá Krupina Erika Bartošová.

V Žilinskom kraji zablokovali nespokojní obyvatelia v tom istom čase hlavnú cestu smerujúcu z Ružomberka do Dolného Kubína pri „betónovom pomníku neschopnosti“, priechod pre chodcov v Likavke pri bývalej reštaurácii Hubertus.

„V Ružomberskom okrese nie je ani po dvadsiatich rokoch vybudovaný jediný meter novej diaľnice či rýchlostnej cesty. Zmluva na stavbu diaľnice Hubová-Ivachnová nemá od júna 2017, keď mala byť oficiálne odovzdaná do užívania motoristom, žiadny nový zmluvný termín dokončenia. Pýtame sa teda, kedy sa konečne začne s prácami a kedy budú ukončené, pretože obyvatelia Ružomberka a okolia sú čoraz častejšie traumatizovaní neschopnosťou kompetentných v Bratislave,“ položil otázku primátor Ružomberka Igor Čombor.

Nedostatočná dopravná infraštruktúra na strednom Slovensku spojila primátorov a starostov, ktorí v máji tohto roku oficiálne založili otvorené združenie Iniciatíva stredné Slovensko. Cieľom združenia je vyvinúť tlak na vládu SR, Ministerstvo dopravy SR a vedenie Národnej diaľničnej spoločnosti, aby sa po dlhých rokoch dobudovala moderná cestná sieť a severo-južné prepojenie Slovenska.

Prepojenie severu s juhom predstavuje cestné spojenie Trstená – Dolný Kubín – Ružomberok – Banská Bystrica – Zvolen – Šahy. Zmluvu o združení ISS podpísali primátori zakladajúcich členov združenia, medzi ktorých patrí Banská Bystrica, Brezno, Dolný Kubín, Krupina, Liptovský Mikuláš, Ružomberok, Zvolen, Žiar nad Hronom a obec Podbrezová. Ide o otvorené združenie právnických osôb, pričom jeho členmi sa môžu stať aj podnikateľské subjekty a mimovládne organizácie. Záujem o pripojenie k iniciatíve už prejavili aj regionálne Združenia miest a obcí Slovenska a mesto Lučenec. Za dobudovanie modernej cestnej siete a severojužného prepojenia Slovenska už stihli členovia ISS rozbehnúť petičnú akciu.

10 debata chyba
Viac na túto tému: #Žilina #Banská Bystrica #Orava #dopravná situácia #blokády ciest #Likavka