Elektrina pre ťahač Tesla by utiahla 4-tisíc domácností

28.11.2017 19:48

Elektrický ťahač Semi, ktorý nedávno predstavila spoločnosť Tesla, spotrebuje na jedno nabitie rovnaké množstvo energie ako takmer 4000 domácností.

K tomuto záveru dospela predné poradenská firma Aurora Energy Research, čím značne spochybnila životaschopnosť projektu a poukázala na problém elektromobilov vôbec, napísal denník Financial Times.

Elektrický nákladiak Tesla Semi
Elektrický nákladiak Tesla Semi Autor: Tesla

Voz Semi podľa Tesly môže po 30 minútach dobíjania na jej megadobíjacích staniciach prejsť 643 kilometrov. Na nabitie bude potrebovať okolo 1600 kilowattov, čo sa rovná spotrebe troch až štyroch tisíc domácností. Na tlačovej konferencii v Londýne to uviedol šéf poradenskej firmy John Feddersen. Inštitúcii Aurora Energy Research založila v roku 2013 skupina profesorov Oxfordskej univerzity.

Tesla odmietla kalkulácie komentovať. Ťahače chce dodávať na trh od roku 2019, kedy začne s inštaláciami megadobíjacích staníc ale zatiaľ neuviedla.

John Feddersen použil príklad Tesly, aby upozornil na nutnosť širšej diskusie o infraštruktúre, akú bude potrebné vybudovať v súvislosti z rozvojom elektromobilov.

„Existujú chytré aj hlúpe spôsoby, ako tieto kapacity začleniť do systému, každopádne plná elektrifikácia cestnej dopravy bude potrebovať veľké množstvo novej infraštruktúry,“ povedal v rozhovore s Financial Times. Ďalší odborníci poukazujú na fakt, že nabitie kamiónu za pol hodiny vyžaduje technológiu, aká v súčasnosti neexistuje. Aj tie najrýchlejšie dobíjacie stanice majú výkon len asi 450 kilowattov.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#elektromobil #Tesla Motors #Semi
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku