Priemerné regulované ceny energií mierne vzrastú

Drahšie ceny základných komodít ako sú elektrina a plyn sa môžu v roku 2018 prejaviť na účtoch niektorých domácností miernym zvýšením cien. Vyplýva to z informácií Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), ktoré v utorok prezentoval jeho šéf Ľubomír Jahnátek.

, 28.11.2017 14:11, aktualizované: 16:05
debata (30)

Maximálne regulované ceny elektriny sa v budúcom roku zdvihnú v priemere o 2,71 %. Ceny plynu vzrastú o 0,38 %. Ceny tepla vzrastú v priemere o 1 %. Vodné môže stúpnuť 0,18 %, stočné o 0,91%. Sú to priemerné údaje za celé Slovensko, jednotliví dodávatelia majú samostatné cenníky a v cenovom konaní im maximálne regulované ceny schvaľuje ÚRSO. Hlavným dôvodom pre žiadosti o zvýšenie cien bol nárast ceny základnej komodity na burzách, tak v prípade elektriny, ako aj plynu.

Napríklad v prípade plynu požiadali o zvýšenie maximálnych regulovaných cien štyri subjekty z 25. Najväčší hráč na trhu SPP, ktorý obsluhuje 70 % tohto trhu, o zvýšenie nepožiadal. Konečná cena pre domácnosti však závisí od konkrétneho dodávateľa, ktorý domácnosť energiami zásobuje.

Spotrebitelia mohli zaplatiť za elektrinu v budúcom roku menej, a to vďaka možnému poklesu takzvanej tarify za prevádzkovanie systému (TPS), ktorá okrem iného obsahuje podporu na výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov a z kombinovanej výroby. Táto tarifa totiž klesá, ak stúpa cena silovej elektriny na burzách. Regulačný úrad sa však rozhodol ponechať hodnotu TPS na súčasnej úrovni 26,20 eura za megawatthodinu. Chce tak znížiť historický dlh, ktorý pre podporu zelenej elektriny evidujú distribučné spoločnosti. „Tým, že sme zachovali TPS, prispeli sme k zníženiu historického dlhu pre distribučné spoločnosti o 117 miliónov eur,“ povedal Jahnátek.

Domácnosti si v budúcom roku mierne priplatia aj za teplo. „Pre nárast ceny uhlia, plynu a elektriny a pre plánovaný pokles spotreby tepla o zhruba sedem percent, zvyšujú sa ceny tepla v priemere o jedno percento,“ dodal Jahnátek.

Ceny vodného alebo stočného budú v budúcom roku bez výrazného pohybu. „Vychádza nám vzhľadom na to, že gro spoločností nepodalo nové cenové návrhy, že ceny za vodné by sa mali zvýšiť v priemere o 0,18 % a za stočné 0,91 %,“ konštatoval Jahnátek.

Regulačný úrad je presvedčený, že vzhľadom k mimoriadnemu nárastu cien komodít na burzách (elektrina + 17,96 %, plyn + 4,72 %) sa mu podarilo zabezpečiť pre slovenské domácnosti a podnikateľov v budúcom roku optimálne ceny energií.

„Napríklad odberateľom elektriny v sadzbe DD1, čo sú malé byty s typickou spotrebou do tisíc kilowatthodín, sa zvýšia priemerné náklady v rámci celého Slovenska o 0,13 eura za mesiac. V sadzbe DD2, čo sú štandardné domácnosti s vyššou spotrebou okolo 2 300 kilowat­thodín, bude priemerná zmena v rámci celého Slovenska o + 0,51 eura za mesiac. Pri plyne napríklad v tarife D2, čo je charakter odberu plynu na varenie a ohrev vody pri priemernej ročnej spotrebe 14 tisíc kilowatthodín, si domácnosť priplatí 0,80 eura za mesiac,“ vysvetlil Jahnátek. Dodal, že ak by spotreba tepla v budúcom roku zostala na úrovni tohto roka, náklady na teplo budú pre slovenské domácnosti vyššie priemerne o 0,30 eura za mesiac.

Najsilnejšia opozičná strana SaS očakávala nárast cien elektriny pre slovenské domácnosti. „Vzhľadom k stúpajúcim cenám elektriny a plynu na trhoch na regulačnom úrade veľa možností nemali, obzvlášť, keď minister hospodárstva Peter Žiga strčil hlavu do piesku. K problematike legislatívneho riešenia taríf, ktoré s cenou energií nesúvisia, no sú z rozhodnutia vlád Roberta Fica ich súčasťou, sa zachoval macošsky a odmietol ich riešiť. Na budúci rok tak ľudia aj podnikatelia opäť budú v plnej miere doplácať na politické rozhodnutia, ktoré s cenou energií nemajú nič spoločné,“ uviedol tímlider strany SaS pre energetiku Karol Galek.

ÚRSO zdôrazňuje, že v cenovom rozhodnutí nestanovuje dodávateľom elektriny, plynu, tepla, či vody pevnú cenu, ale maximálnu cenu. „Tá sa nemôže prekročiť. Nižšiu cenu v rámci trhovej súťaže však môžu okamžite ponúknuť slovenským domácnostiam všetci dodávatelia energií,“ uzavrel Jahnátek.

30 debata chyba
Viac na túto tému: #energie #ÚRSO
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy