Mihál: Štát vezme na odvodoch firmám ďalších 100 miliónov eur

Vláda chce pri zvyšovaní minimálnej mzdy vziať zamestnávateľom ešte o 100 miliónov eur viac, ako bolo doteraz verejne známe. Upozornil na to poslanec Jozef Mihál a odborníčka na dane, odvody a podnikateľské prostredie Jaroslava Lukačovičová z novovznikajúcej strany SPOLU - Občianska demokracia.

23.11.2017 13:33
debata (12)

Zvýšenie minimálnej mzdy v roku 2018 zo 435 eur na 480 eur prinesie zvýšené náklady zamestnávateľom. Mihál už pred niekoľkými mesiacmi spočítal, že hlavným víťazom tohto zvýšenia nebude zamestnanec ale štát, ktorý získa na daniach a odvodoch väčšinu sumy, o ktorú sa minimálna mzda zvyšuje.

Ako upozornil poslanec, v utorok sa na zdravotníckom výbore ukázalo, že tento nepomer bude ešte výraznejší – štát si plánuje od zamestnávateľa vybrať na odvodoch ešte viac, a to zrušením odvodovej odpočítateľnej položky zo zdravotného poistenia pre zamestnávateľa, ktorá slúži na to, aby nízkopríjmoví zamestnanci dostali vyšší čistý príjem, pretože zamestnávateľ za neho platí nižšie zdravotné odvody. „Podvod na zamestnancoch, ktorý práve pácha Fico, bude ešte väčší ako sme si mysleli. Mzdové náklady zamestnávateľa pri zamestnancovi s minimálnou mzdou stúpnu o 88 eur mesačne. Myslíte si, že tých 88 eur dostane zamestnanec? Omyl. Čistý príjem zamestnanca s minimálnou mzdou stúpne len o 29 eur mesačne,“ objasnil Mihál. Podľa neho tak štát, teda finančná správa, Sociálna poisťovňa a zdravotná poisťovňa, dostanú až o 59 eur mesačne viac. Zo zvýšenia mzdových nákladov tak zamestnancovi zostane len 33 %, štát dostane svojich 67 %. Mihál pripomenul, že odpočítateľnú položku zaviedol sám Fico od roku 2015, aby boli nízkopríjmoví zamestnanci motivovaní pracovať a aby zamestnávatelia tvorili pracovné miesta. Počas rokov 2016 až 2017 sa odpočítateľná položka znižovala, čo znamenalo, že nízkopríjmoví zamestnanci prestávali byť odvodovo zvýhodnení. Strana SPOLU navrhovala obrátenie tohto trendu, aby nízkopríjmoví zamestnanci našli na výplatnej páske viac a aby sa aj štát podieľal férovým podielom na zvyšovaní minimálnej mzdy.
12 debata chyba
Viac na túto tému: #odvody #Jozef Mihál