Štáty by podľa neho mali zároveň schváliť aj sériu opatrení voči štátom, ktoré sa ocitnú na zozname.
Tému daňových únikov preberala ministerská schôdzka mimoriadne, v súvislosti so zverejnením dokumentov Paradise Papers. Veľké množstvo uniknutých finančných dokumentov podľa Medzinárodného konzorcia investigatívnych novinárov (ICIJ) ukazuje, ako vplyvní a veľmi bohatí ľudia tajne investujú obrovské sumy v daňových rajoch.
Výnimkou nie je podľa zistení ICIJ ani súkromný majetok britskej kráľovnej Alžbety II. Databáza obsahuje 13,4 milióna dokumentov, z ktorých väčšina pochádza od dvoch veľkých firiem pohybujúcich sa vo svete offshoreových financií.
Na vzniku čiernej listiny EÚ pracuje od minulého roka. Už pred viac ako rokom zverejnila zoznam približne 90 krajín, pri ktorých podľa expertov existovalo väčšie riziko vyhýbania sa plateniu daní. Štáty sa už dohodli, podľa akých kritérií budú prípadne „nespolupracujúce daňové jurisdikcie“ posudzovať. Do úvahy sa berú daňová transparentnosť, spravodlivá podoba zdanenia a odporúčania Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) týkajúce sa problematiky boja so znižovaním daňových základov a presúvanie ziskov.
Medzi deväťdesiatkou krajín tak boli štáty bežne označované za daňové raje, ako aj vyspelé ekonomiky vrátane napríklad Spojených štátov alebo Austrálie. Na tieto krajiny sa vo februári EÚ písomne obrátila s výzvou, aby s úniou v boji proti daňovým únikom začali spolupracovať. Na odpovede podľa diplomatov únia počká približne do polovice novembra. Potom začne zostavovať konkrétny zoznam, v ktorom bude zrejme niekoľko desiatok štátov.
Podľa českého ministra financií Ivana Pilného jeho kolegovia, napríklad francúzsky minister Bruno Le Maire, zdôrazňovali práve potrebu reálnych sankcií. „Tie by sa týkali prístupu treba k európskym fondom a ďalším nástrojom,“ uviedol český minister.
Česká republika s návrhmi problém nemá, minister ale práve u otázky možných sankcií voči daňovým rajom debatu v decembri očakáva. Sankcie, napríklad nemožnosť prístupu k peniazom z Európskej investičnej banky (EIB), nemôžu byť likvidačné v prípade krajín, ktoré majú len malé problémy.
Minister financií predsedníckeho Estónska Toomas Toniste v decembri takisto očakáva dohodu upravujúcu výber dane z pridanej hodnoty (DPH) pri elektronickom obchodovaní. V utorok ešte krajiny zhodu nenašli.