Dva úseky diaľnic pribudnú do konca roka

Diaľničiari sa v najbližších týždňoch pripravujú na otváranie dvoch hotových stavieb.

08.11.2017 07:00
diaľnica, D1, cesta, blatné Foto: ,
Regionálne cesty v okolí Senca si oddýchnu už koncom novembra, keď Národná diaľničná spoločnosť spustí križovatku Blatné.
debata (47)

Čoskoro vodičom pribudne do používania jeden diaľničný úsek pri Žiline a diaľničná križovatka pri Senci. Pásky sa budú strihať na prelome decembra a novembra. V tomto roku už ďalšie úseky nepribudnú. Ďalší diaľničný úsek má byť hotový o necelý rok.

Regionálne cesty v okolí Senca si oddýchnu už koncom novembra, keď Národná diaľničná spoločnosť spustí križovatku Blatné. Podľa pôvodného termínu mala byť križovatka, ktorá je súčasťou rozširovania diaľnice D1 medzi Bratislavou a Trnavou, hotová až v decembri. Pre rýchlejší postup prác bude úsek plne prejazdný bez obmedzení 29. novembra od 17. hodiny. Sprejazdňovanie vetiev križovatky si vyžiada dopravné obmedzenia. Aktuálne je doprava vedená len v jednom páse diaľnice v štvorpruhovom usporiadaní. „Postupne dôjde k presmerovaniu dopravy v smere Trnava – Bratislava do dvoch jazdných pruhov a následne do troch jazdných pruhov,“ informuje Národná diaľničná spoločnosť (NDS) vo svojej tlačovej správe. Následne sa budú spúšťať jednotlivé vetvy križovatky.

Novú možnosť

Ako posledné budú sprejazdnené úseky Bratislava – Senec – Blatné (Juh) a Senec, Blatné – Trnava (Juh). Diaľničiari budú rovnako rozoberať dočasné zvodidlá a maľovať dopravné značenie na pravej strane diaľnice spolu s odbočovacou a zaraďovacou vetvou. S prácami sa začne 23. novembra približne o 10. hodine.

Vodiči sa tak musia pripraviť na dočasné obmedzenia a možné tvorby dopravných kolón. Pri presmerovaní dopravy do jednej vetvy diaľnice bola v minulom roku niekoľko desiatok minút doprava vedená len v jednom pruhu diaľnice.

Po sprejazdnení úseku vodiči dostanú novú možnosť na výjazd a zjazd z diaľnice. Dôjde k odľahčeniu diaľničnej križovatky Senec, rovnako ako samotného mesta. Najmä v rannej špičke sa vodiči smerujúci od obce Blatné smerom do Bratislavy budú môcť pohodlne napojiť na diaľnicu D1 z cesty prvej triedy I/61, čím sa vyhnú prejazdu cez mesto Senec. Aktuálne sa v danom úseku vytvárajú kolóny, v ktorých vodiči strácajú desiatky minút.

dialnice, mapa

Práce neutíchnu

Práce v okolí diaľnice neutíchnu ani počas budúceho roka. Podľa diaľničiarov sa v prvej polovici budúceho roka budú realizovať veľkoplošné portály na diaľnici D1 a pristúpi sa k rekonštrukcii ciest druhej a tretej triedy, ktoré počas výstavby trpeli zvýšenou záťažou. Na prelome novembra a decembra diaľničiari otvoria nový úsek na diaľnici D3 Žilina, Strážov – Žilina, Brodno, ktorý odľahčí dopravu v meste od tranzitnej dopravy smerom na Kysuce a hranice s Poľskom a Českou republikou. Diaľničný úsek je dlhý 4¤250 metrov a bude prechádzať ponad Hričovskú priehradu. Jeho súčasťou sú dva mosty a tunel Považský Chlmec s dĺžkou 2¤218 metrov. Autá prechádzajúce po tomto úseku tak prejdú z mosta priamo do tunela a z neho vyjdú na ďalší most.

Výstavba úseku má podľa zmluvy stáť 255 miliónov eur, pričom väčšiu časť zaplatí štát z eurofondov. Výstavbu zabezpečuje konzorcium firiem Eurovia, Hochtief a Stavby mostov Slovakia. Výstavba dlhšieho mosta si podľa zmluvy mala vyžiadať 47,7 milióna eur, pričom kratší most mal stáť 16,13 milióna eur. Priemerná výška pilierov oboch mostov dosahuje 16 metrov. Piliere dlhšej estakády sú ukotvené v hĺbke 16 až 18 metrov. Výstavba tunela, počas ktorej bolo vyťažených 590-tisíc m³ materiálu, si mala podľa zmluvy vyžiadať 112 miliónov eur. S jeho razením sa začalo vo februári 2015 a počas výstavby došlo aj k zosuvu neďaleko východného portálu. Keďže nad tunelom je časť zastavaného územia, trhacie práce museli byť minimalizované.

Diaľničný úsek v Strážove pred západným portálom tunela vďaka mostu križuje cestu prvej triedy I/61, železničnú trať, rybník, vodnú nádrž Hričov. Za východným portálom tunela diaľnica prechádza ponad miestnu komunikáciu do Vrania a rieku Kysuca. Následne sa úsek napojí na existujúcu cestu prvej triedy I/11, keďže dva diaľničné úseky D3 okolo Kysuckého Nového Mesta stále chýbajú.

Otváranie nových úsekov sa však po sprejazdnení diaľnice pri Žiline na niekoľko mesiacov končí. Ďalším otvoreným úsekom má byť podľa zmluvných podmienok úsek D1 Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka, ktorý vytvorí prvú časť južného obchvatu Žiliny. Zmluvný termín ukončenia stavby je stanovený na október budúceho roku. Na daný úsek nadviaže D1 Lietavská Lúčka – Dubná Skala s tunelom Višňové. Ukončenie stavby v decembri 2019 zhotoviteľ pravdepodobne nestihne a sprejazdnenie úseku sa uskutoční až v roku 2020.

© Autorské práva vyhradené

47 debata chyba
Viac na túto tému: #D1 #diaľnice #Blatné