Tri až štyri z desiatich poistných udalostí javia známky podvodu

Tri až štyri z desiatich poistných udalostí motorových vozidiel nie sú „čisté“ a javia známky podvodu. Vyplýva to zo štatistík poisťovne Union. Pokusy o podvod sa zhodne vyskytujú ako v povinnom zmluvnom poistení, tak aj v havarijnom poistení.

30.10.2017 14:51
debata

Ako ďalej uviedla poisťovňa, kritická býva letná sezóna a obdobie okolo väčších sviatkov. „Tento rok sme preverovali udalosti s nárokovanými škodami 836 tisíc eur. Zatiaľ sme zachránili 147 tisíc eur ako preukázané úmyselné podvody a ešte 200 udalostí máme na stole,“ informoval detektív poisťovne Jozef Šulaj.

Podľa Šulaja sú v posledných rokoch ľudia vynaliezavejší a sofistikovanejší a poistní detektívi sa častejšie ako v minulosti stretávajú s fingovanými dopravnými kolíziami. „Poškodené vozidlá špekulanti dopravia na miesto fiktívnej nehody, postavia ich do nehodového deja a sú takí drzí, že ešte privolajú aj políciu,“ podotkol Jozef Šulaj. Dodal, že polícia následne skutok kvalifikuje iba ako škodovú udalosť, keďže škoda je nižšia ako 3 999 eur, neprišlo k poškodeniu zdravia a podvodníci už len požiadajú poisťovňu o náhradu „škody“.

V povinnom zmluvnom poistení sa podvod dokazuje podľa detektívov jednoduchšie, lebo je v ňom zapojených vždy viac ľudí či subjektov. K dispozícii je teda aj viac informácií a skôr sa ukážu nejasnosti, ako keď človek klame sám. Na oklamanie poisťovne v otázke poistnej udalosti pamätá aj trestný zákon – hovorí o trestoch od jedného po 15 rokov, podľa závažnosti, výšky škody a spôsobu vykonania. Podvodník má navyše pokazenú povesť a keďže poisťovne si medzi sebou informácie vymieňajú, ďalšiu poistku už len tak nedostane. „Máme medzi sebou vynikajúcu spoluprácu, navzájom sa tak chránime, a to aj s českým trhom. Veľkou pomocou sú nám aj znalci z odboru dopravy,“ doplnil Jozef Šulaj.

Poisťovňa Union vznikla v roku 1992. Ponúka širokú škálu produktov životného, neživotného a individuálneho zdravotného poistenia pre individuálnych, ako aj firemných klientov. V roku 1997 sa jej majoritným akcionárom stala poisťovacia skupina Eureko, ktorá od roku 2012 pôsobí pod značkou Achmea. Jej 100-percentnou dcérskou spoločnosťou je aj Union zdravotná poisťovňa, ktorá na Slovensku vznikla v roku 2006

debata chyba
Viac na túto tému: #poistenie #Union