Británia má od agentúry Fitch pre brexit negatívny výhľad ratingu

Medzinárodná ratingová agentúra Fitch potvrdila Veľkej Británii dlhodobý emisný rating (IDR) v zahraničnej mene na stupni AA s negatívnym výhľadom.

29.10.2017 16:12
debata

Hodnotenie úverovej spoľahlivosti krajiny zohľadňuje to, že jej ekonomika je diverzifikovaná a vyspelá, ale zadlženosť verejného sektora je pomerne vysoká. Negatívny výhľad odzrkadľuje zvýšenú neistotu po rozhodnutí Veľkej Británie odísť z Európskej únie.

Vláda Veľkej Británie a Európska komisia v júni začali vyjednávania o podmienkach odchodu Veľkej Británie z EÚ. Zložitosť problematiky, rozsah národných záujmov, o ktoré ide, nejasnosť pozície Británie, vyjednávací postoj EÚ a obmedzený časový rámec podľa agentúry Fitch znamenajú, že pre Britániu bude náročné dosiahnuť výhodnú dohodu.

Britská ekonomika v prvom a druhom štvrťroku tohto roka medzikvartálne vzrástla zhodne o 0,3 percenta, čiže sa potvrdilo očakávané spomalenie. V treťom štvrťroku britské hospodárstvo podľa predbežných údajov posilnilo o 0,4 percenta, pričom agentúra Fitch očakáva, že v závere roka ekonomiku krajiny podporí zahraničný obchod. To podľa nej naznačuje, že reálny rast britského hrubého domáceho produktu (HDP) za tento rok bude na úrovni 1,5 percenta. V budúcom roku agentúra očakáva negatívny vplyv neistoty na investície a prognózuje reálny rast britského HDP o 1,3 percenta.

Fitch predpovedá, že deficit britských verejných financií bude za tento rok na úrovni 2,6 percenta HDP. Agentúra zároveň očakáva, že deficit bude klesať iba mierne, a to na 2,4 percenta HDP v budúcom roku a na úroveň 2,1 percenta HDP v roku 2019. Prognóza agentúry Fitch, pokiaľ ide o vývoj deficitov, naznačuje, že verejný dlh Británie kulminoval vlani vo výške 88,3 percenta HDP, pričom v tomto roku klesne na 86,8 percenta HDP.

debata chyba
Viac na túto tému: #rating #Fitch #Veľká Británia
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy