Slovensko predalo po prvýkrát 30-ročné dlhopisy

Slovensko na finančných trhoch prepisuje históriu. Slovenská republika v utorok po prvýkrát predala 30-ročné dlhopisy.

12.10.2017 09:16
debata (1)

„Po prvýkrát v histórii sme predali 30-ročné dlhopisy v celkovej hodnote jednej miliardy eur s kupónovým výnosom na úrovni 2 % ročne,“ uviedol riaditeľ Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL) Daniel Bytčánek.

Táto transakcia podľa neho predstavuje najväčší 30-ročný predaj dlhopisov v tomto roku v regióne strednej a východnej Európy a jeden z najväčších v histórii. „Pre mňa je to dôkaz, že sme na správnej ceste. Zároveň je to dôkaz, že investori, ktorí požičali našej krajine peniaze na 30 rokov, veria v budúcnosť Slovenska. Je to aj ocenenie dôveryhodnosti našich verejných financií,“ uviedol minister financií Peter Kažimír.

Dlhopisy boli predané s najnižšou prirážkou na úrovni 0,45 % p.a. Celkový výnos pre investorov dosiahol 2,03 % p.a. Táto prirážka je podľa MF historicky najnižšou v krajinách strednej a východnej Európy pri predaji dlhopisov na 30 rokov na primárnom trhu a úrokové náklady sú väčšie iba o 0,2 %, ako má napríklad Francúzsko alebo Belgicko.

Ako ďalej uviedol rezort financií, o dlhopisy prejavilo záujem množstvo investorov, z ktorých 170 zaznamenalo úspech v podobe kúpy dlhopisov. Išlo o investorov z 15 krajín, pričom najviac z nich bolo z Rakúska, Nemecka, Francúzska, krajín Beneluxu, Veľkej Británie a Írska. Viac ako polovicu dlhopisov kúpili správcovské fondy.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #dlhopisy #ARDAL
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy