Tripartita odobrila návrh rozpočtu

Hospodárska a sociálna rada SR v utorok odobrila návrh rozpočtu verejnej správy na roky 2018 až 2020.

10.10.2017 18:53
debata

Ako po rokovaní uviedol predseda tripartity Ján Richter, s predloženým návrhom rozpočtu všetci sociálni partneri súhlasili s tým, že pripomienky k nemu mali zástupcovia Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ), Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ), ako aj predstavitelia Konfederácie odborových zväzov SR (KOZ). „Je reálny predpoklad pre to, aby sa rozpočet prijal aj vo vláde a následne posunul do parlamentu,“ dodal Richter.

Prezident RÚZ Miroslav Kiraľvarga očakáva, že peniaze, ktoré sú v budúcoročnom rozpočte vyčlenené na infraštruktúru, sa vyčerpajú. „Veľkým pozitívom je, že dochádza k znižovaniu deficitu v percentuálnom vyjadrení a vidina vyrovnaného rozpočtu najneskôr do roku 2020 nás napĺňa pocitom viacmenej istoty, že neočakávame ako podnikatelia, že dôjde ku zvyšovaniu daní a odvodov,“ povedal. Šéf RÚZ tiež ocenil pozitívny trend vývoja štátneho dlhu.

„Síce oceňujeme pokračovanie v konsolidácii verejných financií, ale zároveň by sme boli radi, keby sa dodržal pakt stability a konsolidácia prebiehala v zmysle pravidiel, ktoré tu boli nastavené,“ povedal viceprezident AZZZ Rastislav Machunka. Upozornil na to, že už v súčasnosti malo mať Slovensko vyrovnaný rozpočet. „Vytvorili by sme si tak priestor na to, aby sme počas krízy, ktorá cyklicky príde, len nevieme kedy, vedeli stimulovať ekonomiku, a aby sme vedeli dostatočne zabezpečiť obligatórne výdavky v čase štátneho rozpočtu, ktorý bude určite napätý pri znižovaní ekonomickej aktivity,“ dodal Machunka.

Podľa prezidenta KOZ Jozefa Kollára majú odborári pripomienky k výdavkom na platy zamestnancov v štátnej a verejnej službe. „Máme síce podpísané memorandum o navýšení platov, ale predsa sme očakávali pri zvýšenom ekonomickom raste, že príde k výraznejšiemu navýšeniu platov zamestnancov v štátnej a verejnej službe,“ tvrdí. Minister financií Peter Kažimír podľa Kollára ich požiadavku úplne neodmietol. „Skonštatoval, že nemáme ešte kolektívnu zmluvu vyššieho stupňa pre štátnu a verejnú službu a máme ešte priestor na to, aby sme mohli spoločne rokovať,“ uviedol odborársky šéf.

Štát by mal v budúcom roku hospodáriť s rozpočtovým schodkom 1,973 mld. eur. Celkové príjmy sa rozpočtujú na úrovni 13,983 mld. eur a výdavky by mali dosiahnuť 15,956 mld. eur. Podľa návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2018 až 2020 klesne deficit verejných financií v roku 2018 po prvýkrát pod hranicu jedného percenta hrubého domáceho produktu (HDP). Cieľom je dosiahnutie vyrovnaného hospodárenia najneskôr v roku 2020. V roku 2018 počíta rezort financií so schodkom verejných financií na úrovni 0,83 % HDP.

debata chyba
Viac na túto tému: #rozpočet #tripartita