Fico čaká, čo s dvojakými potravinami urobí Brusel

Premiér Robert Fico od piatkového samitu k dvojakej kvalite produktov v krajinách Európskej únie očakáva, že predstavitelia Európskej komisie oznámia, aké kroky v tejto oblasti urobia v najbližších mesiacoch.

08.10.2017 16:40
debata (16)

Premiér Robert Fico od piatkového samitu k dvojakej kvalite produktov v krajinách Európskej únie (EÚ) očakáva, že predstavitelia Európskej komisie (EK) oznámia, aké kroky v tejto oblasti urobia v najbližších mesiacoch.

„Najmä treba novú interpretáciu existujúcich právnych predpisov na európskej úrovni, aby sa existujúce ustanovenia, ktoré sú v týchto nariadeniach a smerniciach, lepšie využívali," uviedol na nedeľnej tlačovej besede predseda vlády. Od komisárky Viery Jourovej, ktorá má na starosti oblasť spravodlivosti, spotrebiteľov a rodovú rovnosť, očakáva, že príde s návrhom na novú metodológiu pri porovnávaní výrobkov na európskej úrovni.

„Pokiaľ nebudeme vidieť nejakú väčšiu mieru dynamiky pri riešení tohto závažného problému, budeme uvažovať o jednostranných krokoch na Slovensku a ja nevylučujem, že v určitom okamihu by mohla prísť aj občianska iniciatíva," povedal Fico. Jednostrannými krokmi mal Fico podľa jeho slov na mysli „suverénnejšie dodávanie slovenských výrobkov do verejného stravovania“ a občianska iniciatíva by bola podľa premiéra spoločným postupom viacerých krajín únie, v rámci ktorého by sa vyzbieralo milión podpisov od ich občanov v záujme prijatia novej legislatívy. „Podľa mňa je to hračka pri ôsmich členských štátoch a najmä pri tejto téme, ktorá zdvíha žlč ľuďom," povedal.

Tlak, ktorý podľa Fica aj Slovensko v posledných mesiacoch vyvinulo, začína prinášať svoje ovocie. „Niektoré nadnárodné spoločnosti oznamujú, že idú používať rovnaké prvky pri výrobe toho istého produktu," povedal predseda vlády. Iné firmy podľa neho začínajú meniť obaly. „Spotrebiteľ môže jasne rozoznať výrobok, kde sú úplne iné gramáže výrobku ako u toho istého výrobcu v Rakúsku alebo v inej krajine," tvrdí Fico. Slovenské vláda však podľa neho chce, aby nadnárodné firmy garantovali kvalitatívne štandardy v celej Európskej únii. „Naozaj si neželáme, aby sa na trhoch vybraných členských štátov objavovali výrobky nižšej kvality s tým istým označením a s tou istou cenou," zdôraznil. Nižšiu kvalitu produktov podľa neho na svojich trhoch zaznamenali nielen štáty V4, ale aj Bulharsko, Chorvátsko, Rumunsko, Slovinsko, či Litva. „Považujem za obrovský úspech Slovenska, že sme dostali túto tému na medzinárodný stôl," dodal premiér.

Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná na tlačovej besede poukázala na to, že rezort pôdohospodárstva dal téme „punc korektnosti“, keďže Slovensko začalo testovať produkty nielen senzoricky, ale aj ich fyzikálno-chemické rozbory cez certifikované laboratóriá. „To je niečo, čo nám už ostatné členské krajiny nemôžu vyčítať, pretože testy naozaj nepustia," povedala. Téma dvojakej kvality produktov sa podľa Matečnej už dnes dotýka tretiny členských krajín EÚ.

Samit venovaný dvojitej kvalite produktov sa uskutoční v Bratislave v piatok 13. októbra tohto roka. Ponesie názov "Za rovnakú kvalitu produktov pre všetkých“ a bude miestom pre diskusiu a hľadanie riešení proti praktikám, ktoré vytvárajú dve kategórie spotrebiteľov s cieľom uskutočniť nutné kroky pre dosiahnutie nápravy. Účastníci budú podľa Úradu vlády SR prezentovať výsledky porovnávacích testov kvality produktov, predávaných na západe a východe Európskej únie a predstavia nové usmernenia spoločnej európskej legislatívy v tejto oblasti.

Do Bratislavy podľa Úradu vlády pricestuje predseda vlády ČR Bohuslav Sobotka, predseda vlády Maďarska Viktor Orbán, predsedníčka vlády Poľskej republiky Beata Szydlowá, komisárka Európskej komisie pre spravodlivosť, spotrebiteľov a rodovú rovnosť Viera Jourová, zástupcovia vlád členských krajín EÚ a V4, ako aj predstavitelia Európskeho parlamentu zodpovední za oblasť poľnohospodárstva a vnútorného trhu a tiež zástupcovia viacerých spotrebiteľských združení.

16 debata chyba
Viac na túto tému: #Potraviny #dvojaká kvalita