OĽaNO opäť žiada zverejniť zmluvy o výkupe pozemkov pod diaľnicami

Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) aj pred začiatkom októbrovej schôdze Národnej rady SR žiada zaviazať parlament, aby minister dopravy a výstavby Árpád Érsek (Most - Híd) zverejnil všetky zmluvy o výkupe pozemkov pod úseky diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7 pri Bratislave.

05.10.2017 12:29
debata

Opozičné hnutie vo štvrtok informovalo, že s „pobúrením sleduje obštrukcie“ Ministerstva dopravy a výstavby SR, ktoré „tvrdošijne odmieta“ zverejniť zmluvy k výkupom pozemkov pod budúcimi diaľnicami a rýchlostnými cestami.

„Hoci má minister dopravy Árpad Érsek k dispozícii už niekoľko relevantných právnych názorov, že zmluvy je možné zverejniť, vrátane stanoviska jeho straníckej kolegyne, ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej, nie je schopný konať,“ uviedlo OĽaNO. Minister podľa hnutia znova alibisticky odmietol zverejniť zmluvy s tým, že si počká na vyjadrenie ministerstva spravodlivosti, alebo prokuratúry, hoci ministerka Žitňanská potvrdila, že Národná diaľničná spoločnosť je povinná sprístupňovať zmluvy aj v tomto režime.

Minister dopravy po rokovaní vlády v stredu povedal, že bude musieť urobiť také opatrenia, že po zverejnení zmlúv o výkupe pozemkov pod D4 a R7 nebudú porušené práva bývalých vlastníkov. „Zvažujem, že požiadam ministerstvo spravodlivosti, nech spraví výklad k zákonu, čo platil doteraz, alebo požiadam prokuratúru, alebo súd, či mám na to právo. Pokiaľ niekto mi potvrdí, že neporuším zákon, potom to vydám,“ uviedol Érsek.

OĽaNo tvrdí, že je škandalózne, ak minister dopravy vytrvalo odmieta urobiť to, čo je základnou povinnosťou každého zodpovedného ministra, a síce zverejniť, kto stojí za aktivitou, ktorá je financovaná z verejných zdrojov, teda zo spoločných peňazí všetkých obyvateľov Slovenska.

„Taktiež je zarážajúce, že minister nechce ukázať, kto stojí za jedným z najväčších biznisov v histórii Slovenska s pozemkami za peniaze daňových poplatníkov. Za pozemky pod budúci obchvat Bratislavy štát zaplatil približne 360 miliónov eur. Pozemky pod diaľnicami a rýchlostnými cestami pri Košiciach a Prešove stoja ďalších vyše 110 miliónov eur,“ upozornilo OĽaNO.

OĽaNO preto vyzýva ministra dopravy, aby „vystúpil z tieňa oligarchov a urobil to, čo mu káže povinnosť a zodpovednosť voči občanom Slovenska, zrušil bezprecedentnú výnimku a zverejnil, od koho a za koľko odkúpila a odkupuje ním riadená Národná diaľničná spoločnosť ornú pôdu pod diaľnicami a rýchlostnými cestami za cenu stavebných pozemkov“.

debata chyba
Viac na túto tému: #R7 #diaľnice #D4 #obchvat Bratislavy