Rozpočet: Doprava prišla o miliardu

Popri sociálnom balíčku chce vláda skresať v budúcom roku deficit verejných financií po prvýkrát pod jedno percento hrubého domáceho produktu (HDP). O dva roky neskôr už chce mať vyrovnané hospodárenie.

05.10.2017 15:00
Kažimír Foto: ,
Minister financií Peter Kažimír.
debata (24)

Celkový dlh krajiny sa má v budúcom roku dostať na najnižšiu úroveň od roku 2012, a to tesne pod hranicu 50 percent HDP. Je to však na úkor dopravy, kde sa pri presunutých, pozastavených alebo ukončených projektoch výstavby diaľnic nepodarilo pripraviť a nadväzne financovať adekvátne nové stavby.

Celkovo sa krajine ekonomicky darí, v budúcom roku bude v zrýchľovaní hospodárstva patriť opäť k lídrom v EÚ, s rastom na úrovni 4,2 percenta HDP. Zvyšovať sa budú ešte rýchlejšie ako v tomto roku platy bežným ľuďom, na trhu práce pribudnú nové pracovné miesta. Nezamestnanosť sa má znížiť na úroveň 7,3 percenta. Tieto predikcie ukázal včera rezort financií v návrhu rozpočtu verejnej správy, o ktorom bude vláda rokovať na budúci týždeň.

„Rozpočet počíta aj s prioritami vlády, na ktorých sa dohodli koaliční partneri. Ide napríklad o zvýšenie minimálnej mzdy, podporu v dochádzaní za prácou, zvýšenie príplatkov za nočnú prácu a prácu počas víkendov a sviatkov, umožnenie dobrovoľného vyplácania 13. a 14. platu a ďalšie opatrenia definované v pripravovanej legislatíve,“ povedal minister financií Peter Kažimír.

Štátny rozpočet má v budúcom roku hospodáriť s hotovostným schodkom 1,973 miliardy eur. Nezávislá Rada pre rozpočtovú zodpovednosť však tvrdí, že plány na znižovanie zadlženosti krajiny sú stále málo ambiciózne. „Napriek priaznivému ekonomickému vývoju a lepšiemu výberu daňových príjmov sa cieľ vlády v oblasti deficitu verejnej správy na konkrétny rok v priebehu aktualizácie trojročných rozpočtov každoročne zhoršuje. Posúva sa tým aj termín dosiahnutia vyrovnaného rozpočtu. Podľa cieľov vlády z októbra 2015 mal byť dosiahnutý už v roku 2018, aktuálne vláda predpokladá jeho dosiahnutie v roku 2020,“ tvrdí rozpočtová rada.

Minister dopravy Érsek: Sekať treba rozumne

Rezort financií okresal v návrhu rozpočtu peniaze na dopravu. Ministerstvo dopravy by podľa zverejneného návrhu rozpočtu malo v roku 2018 hospodáriť so sumou 1,18 miliardy eur. V porovnaní so schváleným rozpočtom na rok 2017 to znamená zníženie o 974 miliónov eur, teda o viac ako 45 percent. Podľa rezortu financií súvisí tento pokles výdavkov pre ministerstvo dopravy s aktualizáciou čerpania prostriedkov zo zdrojov EÚ a spolufinancovania zo štátneho rozpočtu.

„V rozpočte sa už neobjavujú európske peniaze, preto sa to zdá byť malý rozpočet. Niečo zálohuje štát, keď sa to odsúhlasí, potom sa to vracia z európskych peňazí,“ povedal podľa agentúry SITA minister dopravy Árpád Érsek (Most – Híd). Všetky finančné prostriedky na výstavbu diaľnic z eurofondov sú podľa neho zazmluvnené, ale príslušná suma teraz v rozpočte nie je zahrnutá.

„Chceme pokračovať v projektoch, tam nechcem sekať. Keď tento rok začneme dve výberové konania na výstavbu rýchlostných ciest, osem mesiacov trvá súťaž, platby pôjdu o rok a pol, dva roky,“ povedal minister.

Rezort dopravy plánuje ešte do konca tohto roka vyhlásiť dve súťaže na výstavbu úseku na rýchlostnej ceste R2 Lovinobaňa – Mýtna a tiež na prvú etapu severného obchvatu Prešova na rýchlostnej ceste R4. Financované majú byť zo štátneho rozpočtu, ale podľa Érseka sa ešte budúcoročného rozpočtu nedotknú. Naopak rezort, ktorý si prilepší, je rezort obrany. Jeho príjmy stúpnu o 92 miliónov eur, na 1,09 miliardy eur.

Výrazný hospodársky rast

Čísla hovoria, že v budúcom roku má slovenské hospodárstvo opäť výrazne rásť. Stojí za tým predovšetkým plánované spustenie výroby v automobilkách a s ním bude rásť náš export. Viac práce by mala priniesť aj nová automobilka Jaguar Land Rover, ktorá vybuduje nový závod pri Nitre.

Podľa Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu by malo v závode pracovať na začiatku prevádzky 1¤300 pracovníkov. Po zabehnutí výroby má na výrobe a montáži pracovať 2-tisíc až 4-tisíc ľudí do roku 2020 v dvoj-, troj- až štvorzmennej prevádzke. Ďalších až do štyritisíc ľudí by mohlo získať prácu v subdodávateľskom priemysle. Aj Volkswagen ohlásil v Bratislave vybudovanie nového logistického centra za 150 miliónov eur, čo by malo v ďalších rokoch vytvoriť stovky nových pracovných miest. Trnavská automobilka PSA Peugeot Citroën Slovakia zase začala s výrobou nového modelu Citroenu C3.

„Pozitívne vyhliadky očakáva aj trh práce, kde by mali naďalej vznikať nové pracovné miesta vo všetkých sektoroch, najviac však v priemysle a v službách. Nezamestnanosť bude vďaka tomu aj naďalej klesať na historicky najnižšie úrovne. Ešte nikdy nebolo na Slovensku zamestnaných toľko ľudí ako v súčasnosti, keď u nás pracuje viac ako 2,3 milióna osôb a vďaka plánovanému spusteniu výroby v automobilovom priemysle môžeme očakávať vznik ďalších pracovných miest,“ skonštatoval Kažimír.

Platy porastú rýchlejšie

Ľuďom v budúcom roku vzrastú platy rýchlejšie, ako je to teraz. Rast reálnych platov rezort financií očakáva na úrovni 2,9 percenta. Keď sa na výšku základných platov pozrieme z pohľadu oblasti pracovných činností, tak najvyššie mzdy sú a podľa personalistov aj budú v manažmente.

Za ním nasledujú pracovné oblasti informačné technológie, telekomunikácie, technika a rozvoj, farmaceutický priemysel, manažment kvality a prekladateľstvo a tlmočníctvo. Vo všetkých týchto oblastiach sú priemerné základné mzdy vyššie ako 1¤000 eur mesačne. Naopak, najnižšie mzdy zaznamenal portál platy.sk v pracovných oblastiach administratíva, služby, cestovný ruch, gastronómia, hotelierstvo, textilný, kožiarsky a odevný priemysel a pomocné práce. Zamestnanci na pozíciách z týchto oblastí zarábajú priemerne menej ako 700 eur mesačne.

Rezort financií však poukazuje na fakt, že v spomínaných, ale aj iných odvetviach na trhu práce bude nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily. „Úrady práce v auguste evidovali už takmer 70-tisíc voľných pozícií, v porovnaní s augustom minulého roka ich bolo až o 73 percent viac,“ povedal analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.

Ak by sa všetky voľné pracovné miesta podarilo obsadiť domácimi nezamestnanými registrovanými na úradoch práce, miera disponibilnej nezamestnanosti by klesla už len na štyri percentá. Takýto scenár je však len teoretický.

Koľko peňazí majú dostať jednotlivé ministerstvá v roku 2018 (v eurách)

Návrh štátneho rozpočtu
Ministerstvo rok 2017 rok 2018 zmena
Ministerstvo vnútra 2,33 miliardy 2,41 miliardy +2,9 %
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny 2,15 miliardy 2,34 miliardy +4 %
Ministerstvo zdravotníctva 1,37 miliardy 1,39 miliardy +1,8 %
Ministerstvo školstva 1,43 miliardy 1,36 miliardy –4,9 %
Ministerstvo dopravy a výstavby 2,14 miliardy 1,18 miliardy –45 %
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka 1,09 miliardy 1,1 miliardy +0,6 %
Ministerstvo obrany 998 miliónov 1,09 miliardy +9,3 %
Ministerstvo spravodlivosti 390 miliónov 400 miliónov +2,3 %
Ministerstvo financií 483 miliónov 364 miliónov –24,8 %
Ministerstvo kultúry 244 miliónov 280 miliónov +14,8 %
Ministerstvo hospodárstva 250 miliónov 256 miliónov +2 %
Ministerstvo životného prostredia 489 miliónov 193 miliónov –60,6 %
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí 112 miliónov 119 miliónov +6,3 %
Zdroj: Návrh Rozpočtu verejnej správy na roky 2018 až 2020

© Autorské práva vyhradené

24 debata chyba
Viac na túto tému: #rozpočet #deficit verejných financií #HDP