Tvrdí to podľa reprezentatívneho prieskumu „Európsky platobný report 2017“ až 75 percent našich firiem.
Vládni úradníci prekážajú pri podnikaní podľa analýzy spoločnosti Intrum Justitia štvrtine slovenských subjektov. Až 40 percent z nich uviedlo, že im prácu sťažujú „len mierne“ a dokonca 35 percent odpovedalo, že „značne“.
Európsky platobný report 2017 zahŕňa údaje od 10 468 európskych spoločností, z toho 257 zo Slovenska. Výsledné zistenia hovoria o medziročných zmenách v platobnej morálke a finančnom zdraví firiem pôsobiacich na medzinárodnom a našom trhu, dovedna v 29 krajinách.
Report okrem iného naznačuje, že firmy sú v súčasnosti pri poskytnutí doby splatnosti v B2B a verejnom sektore v porovnaní s minulým rokom oveľa opatrnejšie. Svedčia o tom aj priemerné doby splatnosti – kým vlani bola napríklad v sektore B2B 22 dní, teraz je to len 18 dní. O šesť dní sa tu tiež skrátila dĺžka najdlhšej doby splatnosti faktúry, pridáva ďalší rozdiel Martin Musil, výkonný riaditeľ Intrum Justitia Slovakia.
Jedným z pozitívnych signálov pre dosiahnutie zdravej ekonomiky je, že na Slovensku klesá percentuálny podiel požiadaviek na akceptovanie dlhších dôb splatnosti v porovnaní s minulým rokom v každom segmente. K najväčšiemu zníženiu došlo pri malých a stredných firmách (osem percent). Vo verejnom sektore, ako aj v segmente veľkých spoločností, to bolo zhodne po štyri percentá.
„V porovnaní s vlaňajškom, kedy sme rozvádzali problematiku predĺženia doby splatnosti faktúr od odberateľov, vidíme, že firmy pristupujú k týmto požiadavkám oveľa sofistikovanejšie,“ vysvetľuje Musil. „Spoločnosti sa zároveň snažia neplatičov viac motivovať a buď nejednajú o platobných lehotách vôbec, alebo požadujú zľavu. Aktuálne už len približne pätina z nich prijme dlhšie doby splatnosti bez akýchkoľvek ďalších podmienok.“
Zatiaľ čo minulý rok len sedem percent firiem vyhlásilo, že nízke úrokové sadzby viedli k zvýšeniu investícií, tento rok sa podiel spoločností, ktoré si to myslia, zvýšil dokonca trojnásobne – na 21 percent.