Platenie zdravotných odvodov počas štrajku sa nebude meniť

Platenie zdravotných odvodov počas štrajku sa nebude meniť. Ako informovala agentúru SITA hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová, rezort komplexne akceptoval pripomienky, ktoré vzišli z medzirezortného pripomienkového konania a uvedený bod z navrhovanej novely zákona o zdravotnej starostlivosti vypustil.

07.09.2017 13:27
debata

„Predmetný návrh pripomienkovali napríklad ministerstvo práce či financií, zdravotné poisťovne, Asociácia súkromných lekárov, Konfederácia odborových zväzov,“ priblížila.

Ministerstvo navrhlo, aby odvody počas štrajku platila za štrajkujúceho zamestnanca povinne odborová organizácia, bez ohľadu na členstvo štrajkujúcich zamestnancov v odboroch. Proti takejto úprave ostro vystúpili Moderné odbory Volkswagen (MOV). Podľa odborovej organizácie tento krok by de facto znemožnil využitie ústavného práva na štrajk pre menšie odborové organizácie, ktoré by povinné platenie odvodov pre všetkých štrajkujúcich zamestnancov, aj nečlenov ich organizácie, finančne položilo.

Doteraz platenie odvodov za štrajkujúcich zamestnancov záviselo na možnostiach a rozhodnutí odborovej organizácie. „Ak odborová organizácia nemala na úhradu odvodov za štrajkujúcich, tak to nemusela urobiť a štrajkujúci si poistenie hradili individuálne sami, ale štrajk sa uskutočnil v snahe zlepšiť pracovné a najmä mzdové podmienky zamestnancov,“ uviedli Moderné odbory Volkswagen v stanovisku. Odborová organizácia nesúhlasila s navrhovanou novou povinnosťou aj napriek tomu, že počas celého júnového štrajku v závode Volkswagen zdravotné odvody hradili za štrajkujúcich, vrátane nečlenov MOV, čo by spĺňalo aj požiadavku nového zákona.

Proti navrhovanej zmene sa okrem iných postavili aj nezávislí poslanci okolo Miroslava Beblavého. Odborníčka na dane a odvody Jaroslava Lukačovičová, ktorá spolupracuje so vznikajúcou politickou silou okolo Beblavého, považovala navrhovanú zmenu na povinnú úhradu zdravotných odvodov odbormi za protiústavnú. "Návrh nepriamo potláčal právo zamestnancov na štrajk tým, že štrajkovať by mohli iba tí zamestnanci, ktorých zastupujúce odborové organizácie by mali dostatok finančných prostriedkov, čo bolo podľa nášho názoru v rozpore so základnými politickými právami a v rozpore s ústavou,“ vysvetlila v stanovisku.

Jedným z dôvodov, pre ktorý sa rezort zdravotníctva rozhodol navrhnúť povinnú úhradu zdravotných odvodov odborovou organizáciou, bolo aj zníženie byrokratickej záťaže pre zamestnávateľov, ktorí musia v súčasnosti prihlásiť a odhlásiť počas štrajku zamestnancov zo zdravotného poistenia. Ako upozornil poslanec Jozef Mihál, ktorý spolupracuje s Beblavým, navrhovanou úpravou by však dosiahli presný opak – viac byrokracie. "Povinnosť zamestnávateľa odhlásiť a následne prihlásiť zamestnanca z titulu štrajku bola totiž nahradená novou povinnosťou, na základe ktorej by zamestnávateľ musel do 8 dní nahlasovať zdravotnej poisťovni menný zoznam štrajkujúcich zamestnancov a rovnako odborovej organizácii údaje o štrajku, štrajkujúcich zamestnancoch a uhradených preddavkov na zdravotné poistenie. Administratívne povinnosti zamestnávateľa by tak boli ešte náročnejšie ako doteraz,“ dodal Mihál.

debata chyba
Viac na túto tému: #Odbory #odvody #zdravotníctvo #štrajk #frmy
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy