Dostavba Mochoviec pokračuje podľa harmonogramu

Plánované termíny dostavby tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce už vyzerajú aj podľa Úradu jadrového dozoru SR (ÚJD) reálne.

01.09.2017 13:43
debata (2)

„Slovenské elektrárne nás pravidelne v mesačných intervaloch informujú o progrese procesu dostavby. Vo všetkých posledných správach sa opakuje rovnaký predpokladaný termín zavážania prvej palivovej kazety do reaktora v polovici júla 2018. Podľa Atómového zákona okamihom zavezenia prvej palivovej kazety začína proces fyzikálneho spúšťania jadrovej elektrárne,“ uviedla pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa ÚJD Zuzana Hosťovecká.

Úrad však upozorňuje, že pri tak veľkom a zložitom projekte, ako je výstavba jadrovej elektrárne, môžu vzniknúť problémy, ktoré nie je možné predvídať a ktoré môžu spôsobiť zdržanie. „Nevyhnutnou podmienkou dodržania stanovených termínov je dobrá koordinácia stavebných a konštrukčných prác,“ doplnila Hosťovecká.

V súvislosti s výstavbou mochoveckých blokov a ich uvádzaním do prevádzky ÚJD posudzuje predloženú dokumentáciu a vykonáva inšpekcie. „Lokalitní inšpektori majú stále pracovisko priamo na stavbe, takto je zabezpečený trvalý prehľad o postupe a kvalite prác uskutočňovaných počas stavby. Pozornosť úradu je sústredená najmä na zariadenia, ktoré sú významné z pohľadu jadrovej bezpečnosti,“ dodala Hosťovecká. Za prvý polrok tohto roku úrad vydal vyše sto rozhodnutí súvisiacich s dostavbou, čo je viac ako 45 % z celkového počtu 223 vydaných rozhodnutí.

Míľnikmi projektu budú podľa ÚJD tlakové skúšky primárneho okruhu vykonané za studena, neskôr nasledované horúcimi tlakovými skúškami. „Postupne bude prebiehať testovanie zariadení, skúšky komponentov a systémov a nastavovanie automatík. K prvému rozbehu reaktora je ešte pomerne dlhá a veľmi náročná cesta, ktorej predchádza systematické a komplexne overenie pripravenosti technológie na uvedenie do skúšobnej prevádzky,“ konštatovala Hosťovecká.

Podľa aktuálnych údajov je tretí mochovecký blok dostavaný na 95,4 % a štvrtý na takmer 83,5 %. Po novom sa má tretí blok v Mochovciach uviesť do prevádzky ku koncu budúceho roka. Štvrtý blok by mali dokončiť o rok neskôr. Po začatí dostavby Mochoviec sa pritom hovorilo o rokoch dostavby 2012, respektíve 2013. Okrem termínov sa viackrát menil aj rozpočet dostavby jadrových blokov. Najnovší rozpočet na dostavbu je vo výške 5,4 miliardy eur. Podľa plánov z roku 2008 si pritom mala dostavba vyžiadať 2,8 miliardy eur.

Slovenské elektrárne začali s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008. Slovenský dominantný výrobca elektrickej energie oficiálne podpísal kontrakty s hlavnými dodávateľmi dostavby Mochoviec, a to s českou spoločnosťou Škoda Jaderné strojírenství, ruskou firmou Atomstrojexport ( na dostavbe už nepracuje – pozn. red.), slovenskými podnikmi VUJE, Enseco, Inžinierske stavby Košice (na dostavbe už nepracuje – pozn. red.) a talianskou spoločnosťou Enel Ingegneria & Innovazione začiatkom júna 2009. Nové jadrové bloky v Mochovciach budú mať po ich dokončení inštalovaný výkon po 471 megawattov, čo pokryje asi 13 % z celkovej spotreby elektriny na Slovensku.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Slovenské elektrárne #Mochovce
Flowers