VšZP hromadne posiela zúčtovania do elektronických schránok

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) v týchto dňoch doručuje do elektronických schránok právnických aj fyzických osôb tisícky výsledkov ročného zúčtovania zdravotného poistenia. Ako sa uvádza v tlačovej správe poisťovne, pre VšZP je to významný krok na ceste od papierovej k elektronickej komunikácii s klientom.

30.08.2017 13:37
debata (3)

"Sme prvou veľkou inštitúciou, ktorá úspešne uskutočnila takúto hromadnú elektronickú distribúciu úradných rozhodnutí poistencom a platiteľom cez Ústredný portál verejnej správy,“ povedal generálny riaditeľ VšZP Miroslav Kočan.

VšZP by mala elektronicky poslať približne 87 tisíc výsledkov ročného zúčtovania. Najväčšiu časť, 80 tisíc výsledkov, dostanú do e-schránok povinne zo zákona právnické osoby, zostávajúcich 7 tisíc výsledkov pošle štátna poisťovňa fyzickým osobám, ktoré si e-schránku dobrovoľne aktivovali na doručovanie.

Prípravu na hromadné odosielanie ročných zúčtovaní považuje VšZP za technologicky náročný proces. V spolupráci s Národnou agentúrou pre sieťové a elektronické služby (NASES) sa jej však podarilo systém technicky nastaviť tak, že v týchto dňoch sa odosielanie oznámení uskutočňuje bez väčších problémov. „Zákonná povinnosť rozoslať tieto oznámenia do 30. septembra by mohla byť splnená dokonca v predstihu,“ tvrdí poisťovňa v tlačovej správe.

Elektronické doručenie do e-schránky je nová forma komunikácie so štátom, ktorá nahrádza listinnú formu doručovania. VšZP v spolupráci s NASES preto upozorňuje všetkých, ktorí majú e-schránku aktivovanú zo zákona, aj tých, ktorí si ju aktivovali zatiaľ dobrovoľne, aby jej obsah zodpovedne kontrolovali, keďže už nebudú dostávať tieto dokumenty poštou. Vyhnú sa tak neuhradeniu nedoplatku na poistnom a následnému možnému zverejneniu v zozname dlžníkov či exekučnému vymáhaniu pohľadávky.

VšZP v tomto roku vďaka elektronickej komunikácii s platiteľmi usporí 176 tisíc eur. „Ak by malo e-schránku aktivovanú na doručovanie aj približne ďalších pol milióna fyzických osôb a takmer 40-tisíc zamestnávateľov, ktorým tento rok posielame výsledky ročného zúčtovania poštou, podľa hrubých prepočtov by VšZP ročne vedela ušetriť na poštovnom a ďalších nákladoch vyše milióna eur,“ uvádza poisťovňa.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #zdravotníctvo #VšZP #e-Government