Po zvýšení minimálnej mzdy nemocnice žiadajú viac peňazí

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny navrhuje zvýšenie minimálnej mzdy od budúceho roku zo súčasných 435 eur na 480 eur. Ako upozornila Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) vo svojom stanovisku, takýto rast vytvára predpoklad na zvýšenie mzdových nárokov zdravotníckych zariadení združených v ANS.

16.08.2017 10:08
nemocnica, zdravotna sestra, zdravotnictvo,... Foto: ,
Ak sa sestra sťažuje, že je unavená, dostane jedinú odpoveď - má si hľadať nové miesto.
1

„Odhad dopadu zvýšenia minimálnej mzdy na rok 2018 je približne 5 miliónov eur. Odhadovaný ročný dopad zvýšenia minimálnej mzdy a nárastu priemernej mzdy na mzdové nároky nemocníc ANS v roku 2018 vrátane odvodov je zhruba 13,4 milióna eur, v dôsledku čoho bude potrebné ďalšie dofinancovanie rezortu zdravotníctva,“ vysvetlila asociácia.

Podľa ANS v decembri 2016 hrozila situácia, že v prípade nezabezpečenia dodatočných zdrojov pre nemocnice na pokrytie zvýšených mzdových nárokov od 1. januára tohto roka v zmysle platnej legislatívy nastane kolaps zdravotníckych zariadení.

„Situácia sa začiatkom roku 2017 na základe dohôd so zdravotnými poisťovňami o podmienečnej úprave platieb dočasne stabilizovala, no kolaps vzhľadom na podmienečnosť úprav v prípade nedofinancovania zdravotníctva na úrovni okolo 150 miliónov eur hrozil aj v druhom polroku,“ upozornila asociácia.

Dohoda so zdravotnými poisťovňami na úprave platieb, ktorá umožňujú nemocniciam združeným v asociácii pokryť zvýšené mzdové nároky od začiatku tohto roka, je podľa ANS podmienečná a v prípade, že štát dodatočne nezvýši zdroje, zdravotné poisťovne pristúpia k úhradám platným k 31. decembru 2016 a budú žiadať vrátiť navýšené finančné prostriedky. „ANS v tejto súvislosti opakovane žiadala o dofinancovania rezortu zdravotníctva, ktoré by stabilizovalo situáciu v zdravotníctve a umožnilo by zachovanie dostupnosti a kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti zo strany nemocníc združených v ANS,“ uvádza sa v stanovisku.

Možnosti nemocníc združených v ANS sú v prípade nedofinancovania podobné ako v minulosti. Museli by ich podľa asociácie pocítiť zamestnanci formou prepúšťania, delenia a krátenia úväzkov. „ANS však nepokladá za správne, aby sa problém nedofinancovania zákonných nárokov preniesol na nemocnice a ich zamestnancov. Upozornila tiež, že by mohlo dôjsť k podaniu na Ústavný súd SR, či zákon nie je v rozpore s ústavou tak, ako kedysi sesterský zákon. Rozhodnutie (Ústavného súdu SR – pozn. red.) bolo v tom zmysle, že nie je možné prikázať neštátnym zdravotníckym zariadeniam zvyšovať mzdy a bez ich finančného krytia,“ uzavrela asociácia.

Ministerstvo zdravotníctva robí podľa hovorkyne Zuzany Eliášovej maximum pre to, aby bolo v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti toľko peňazí, koľko reálne potrebuje. „Otázku prípadného dofinancovania sektora budú rezorty zdravotníctva a financií spoločne riešiť po zverejnení septembrovej daňovej prognózy. Sektor zároveň môže tento rok počítať aj s navýšením platieb za poistencov štátu na 4,73 percenta na november a december tohto roka, čo prinesie do zdravotníctva približne 50 miliónov eur,“ dodala. Budúcoročný rozpočet bude podľa hovorkyne ešte témou rokovaní.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
1 debata chyba
Viac na túto tému: #minimálna mzda #zdravotníctvo #nemocnice