Konštatujú to analytici menového úseku Národnej banky Slovenska (NBS) na základe stredajších údajov o júnovom vývoji v zahraničnom obchode.
Slovenský vývoz mohol byť podľa analytikov centrálnej banky 6-dňovým štrajkom ochudobnený zhruba o necelé 1 % svojho objemu. „Vzhľadom na doterajšiu mieru pridanej hodnoty autovýroby, čo je 10 % z výnosov, by z toho teoreticky mohol vyplynúť negatívny dopad na rast hrubého domáceho produktu druhého štvrťroka 2017, bez efektov na subdodávateľov, vo výške 0,03 percentuálneho bodu,“ uvádza sa v komentári menového úseku.
Júnový štrajk sa totiž konal v období všeobecne slabších výkonov slovenskej fabriky v porovnaní s predchádzajúcimi piatimi rokmi a rovnako aj mimo obdobia nadpriemerných koncernových výkonov, keď v júni oslabila aj nemecká a česká autovýroba. „Časť výroby fungovala aj počas štrajku a malá časť výpadku mohla byť dobehnutá vyššími dennými výkonmi počas neštrajkových dní,“ konštatujú analytici Úseku pre menu, štatistiku a výskum NBS.
Celkový výsledok obchodnej bilancie Slovenska, ktorým bol prebytok takmer 450 mil. eur, však v júni napriek spomínanému štrajku dopadol podľa analytikov pozitívne. „Zaznamenal najvyššiu hodnotu od októbra minulého roka a bol na porovnateľnej úrovni ako v júni minulého roka. Zmierňovanie prebytkov zahraničného obchodu sa tak v júni zastavilo,“ uviedol analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.
Prebytky zahraničného obchodu by sa však podľa neho mali pozvoľne zmierňovať, najmä v závere roka. Tento pokles by však mal byť len dočasný a bude súvisieť najmä s dovozom technológií predovšetkým v súvislosti s veľkými investíciami v automobilovom priemysle. „Po nábehu výroby očakávame následne v rokoch 2018 a 2019 opätovné zvýrazňovanie prebytkov zahraničného obchodu Slovenska,“ dodal Koršňák.
Podľa predbežných údajov Štatistického úradu SR (ŠÚ) dosiahol prebytok zahraničného obchodu v šiestom mesiaci 449 mil. eur, kým v máji predstavoval prebytok 281,9 mil. eur. V júni minulého roka pritom štatistici evidovali takmer rovnaký výsledok, keď bol prebytok nižší iba o 0,6 mil. eur na úrovni 448,4 mil. eur. Kumulatívne za celý prvý polrok tohto roka tak prebytok zahraničného obchodu Slovenska dosiahol 1,87 mld. eur. Oproti vlaňajšku to však znamená pokles o 363,6 mil. eur.
Dynamika vývozu aj dovozu tovaru zo Slovenska v júni oproti predchádzajúcemu mesiacu klesla. Medziročný rast celkového vývozu spomalil z májových 5,3 % na 0,9 %, keď export tovarov dosiahol 6,223 mld. eur. Rovnakým tempom o 0,9 % v júni rástol aj celkový dovoz, oproti 8,2-percentnému rastu z mája. Importy tovarov na Slovensko dosiahli v šiestom mesiaci 5,777 mld. eur. Kumulatívne od začiatku roka tak vývozy tovarov zo Slovenska medziročne stúpli o 6,2 % na 36,944 mld. eur. Celkový dovoz za prvých šesť mesiacov roka dosiahol 35,073 mld. eur, čo v medziročnom porovnaní znamenalo rast o 7,8 %.