Transpetrol má stále záujem o ropovod Odesa - Brody - Družba

Spoločnosť Transpetrol nerezignovala na projekt ropovodu Odesa - Brody - Družba. Vďaka nemu by sa mohla slovenským ropovodom prepravovať aj ľahká kaspická ropa.

03.08.2017 12:14
debata

„Vyvíjame maximálne úsilie zvýšiť množstvo prepravovanej ropy prostredníctvom slovenského ropovodného systému. Jednou z možností naplnenia tohto cieľa je aj rozvoj prepravy alternatívnych druhov ropy pre konečných odberateľov,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk slovenský prepravca ropy.

V súčasnosti sa slovenským ropovodom prepravuje iba ruská exportná zmes REBCO. „V prípade záujmu potenciálnych odberateľov o stabilné dodávky iných typov ropy založených na korektných obchodných vzťahoch, môžeme po realizovaní technických a technologických úprav časti slovenského ropovodného systému zabezpečovať prepravu alternatívnych druhov ropy,“ dodala spoločnosť Transpetrol.

Súčasne pre úspešné realizovanie takejto prepravy je podľa slovenského prepravcu ropy tiež nevyhnutné vyriešiť v súčinnosti so všetkými zainteresovanými stranami viaceré otázky súvisiace najmä s preberaním, bilancovaním a odovzdávaním prepravovanej ropy na hraniciach či minimalizovania kontaminácie ropy. „Treba taktiež vyriešiť otázky ekonomického charakteru,“ konštatoval Transpetrol.

Slovenský ropovodný systém je vybudovaný na prepravu jedného druhu ropy. Šaržovitá preprava viacerých druhov ropy by si vyžiadala rozsiahle investície. Podľa štúdie nezávislých expertov menovaných Európskou komisiou z mája 2006 by sa tieto náklady pohybovali na úrovni 20 až 30 miliónov eur pre prepravu 0,6 až 3 miliónov ton ľahkej ropy ročne.

https://venergetike.sk/…rody-druzba/

debata chyba
Viac na túto tému: #Ropovod #Transpetrol