NKÚ má na stole viac ako tristo podnetov, najviac z východu

Najvyšší kontrolný úrad SR (NKÚ) dostal od začiatku tohto roka viac ako 300 podnetov na kontrolu. Najviac podnetov od občanov na kontrolu subjektov prichádzalo v rámci Košického a Prešovského kraja.

30.07.2017 10:36
debata (5)

Kontrolná inštitúcia zaevidovala podnety na nehospodárne nakladanie s verejnými financiami a majetkom miest a obcí, zdravotníckych zariadení, viacero podnetov prišlo v súvislosti s konaním Pôdohospodárskej platobnej agentúry. „Do kontrol sme zaradili napríklad podnety na preverenie hospodárenia Prešovskej univerzity v Prešove, Nemocnice Poprad, Nemocnice sv. Michala, kompy vo Vojke či hospodárenie v obciach Kamenná Poruba, Liptovský Hrádok a Turá,“ informoval úrad v tlačovej správe.

Liptovský Hrádok napríklad nepostupoval hospodárne a efektívne pri použití verejných prostriedkov, čím porušil finančnú disciplínu. „Vzhľadom na preukázanú stratu na hodnote majetku, NKÚ SR mestu odporúča zapracovať do interného dokumentu povinnosť zabezpečiť vyhotovenie znaleckého posudku, ktorým sa stanoví všeobecná hodnota nehnuteľností ešte pred zámerom kúpy a predaja investičného majetku,“ vyhlásil úrad, ktorý výsledky kontroly odstúpil orgánom činným v trestnom konaní.

Viac ako 50 podnetov úrad vyhodnotil ako podania, ktoré nesúvisia s jeho pôsobnosťou a tak nemá kompetenciu konať. Občania sa na úrad v tejto súvislosti obracali s problémami týkajúcimi sa napríklad vyúčtovania energií, nezrovnalostí s bytovými správcovskými spoločnosťami. Sťažovateľov trápili aj občianske majetkovo-právne nezhody v súvislosti s výmerou pozemkov, alebo pozemkov ako takých či nespokojnosť s konaním katastrálneho, stavebného úradu.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #NKÚ
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy