Značku kvality SK dostalo 79 produktov od 29 slovenských výrobcov

Značku kvality SK má aktuálne 1 267 domácich potravín od 158 slovenských výrobcov. Značka kvality SK je označenie, ktoré Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) udeľuje poľnohospodárskym a potravinárskym produktom.

28.07.2017 15:56
debata

Odborná komisia agrorezortu posudzovala nové žiadosti o Značky kvality SK. Prihlásilo sa 31 spoločností, ktoré žiadali o udelenie značky na 89 slovenských výrobkov. „Komisia rozhodla o udelení Značky kvality SK pre 79 výrobkov od 29 výrobcov, z čoho za nadštandardné kvalitatívne vlastnosti bola udelená Značka kvality SK Gold 36 výrobkom od 14 výrobcov,“ informoval predseda komisie a zároveň generálny riaditeľ sekcie potravinárstva a obchodu na MPRV Milan Lapšanský.

Ak je výrobok označený logom „Značka kvality SK“, znamená to, že minimálne 7 5% tvorí podiel domácej suroviny a všetky fázy výrobného procesu sa musia uskutočňovať na území Slovenskej republiky. Skladba potraviny musí byť doložená laboratórnymi skúškami. Ak má výrobok nadštandardné vlastnosti, má právo používať zlaté logo Značka kvality SK Gold.

„To, že je na obale potraviny uvedené “vyrobené na Slovensku“, ešte nemusí znamenať, že ide naozaj o naozaj slovenský produkt. V skutočnosti to môže byť na Slovensku iba zabalené a jednotlivé zložky môžu pochádzať z rôznych kútov sveta. Ak chcete mať istotu, že výrobok pochádza naozaj zo slovenských surovín, kupujte potraviny, ktoré majú na obale uvedené logo Značky kvality SK,“ vysvetlila ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná

U spotrebiteľov toto označenie patrí medzi najznámejšie označenia kvality a pôvodu potravín. Vyplýva to z reprezentatívneho celoslovenského prieskumu verejnej mienky, ktorý pre MPRV vypracovala agentúra A.K.O. Podľa prieskumu 38 % percent spotrebiteľov sa riadi pri nákupe špeciálnym označením kvalitných potravín a pre 61% z nich je najznámejšia Značka kvality SK.

Copyright © 2003

debata chyba
Viac na túto tému: #Potraviny #značka kvality SK