Ekonomika sa zotavila z poklesu o 1,1 percenta v predchádzajúcom roku, keď bola zasiahnutá suchom a nízkymi cenami komodít. Minuloročný hospodársky rast bol najrýchlejší od roku 1999, keď sa HDP zvýšil o 6,1 percenta, informovala agentúra Reuters.
Za minuloročným rastom stál predovšetkým ťažobný a energetický sektor. Ekonomiku podporil aj rast exportu o 4,6 percenta. Vývoz tak vzrástol najvýraznejším tempom od roku 2013, vtedy stúpol o 11,8 percenta.
Najväčším obchodným parterom Severnej Kórey zostáva Čína, ktorej podiel na celkovom zahraničnom obchode KĽDR v minulom roku predstavoval 92,5 percenta. Tento rok vo februári však Peking zastavil dovoz všetkého uhlie z KĽDR, aby tak podporil sankcie OSN.
Tento krok by mohol mať na severokórejskú ekonomiku výrazný dopad. „Severná Kórea môže niektoré sankcie obísť. Uhlie je však pre jej ekonomiku kľúčové a je ťažké ho pašovať,“ uviedol jeden z analytikov juhokórejského inštitútu pre národné zjednotenie. Spojené štáty teraz navyše zvažujú uvalenie nových sankcií na čínske banky a ďalšie podniky obchodujúce s KĽDR.
Juhokórejská centrálna banka od roku 1991 zverejňuje údaje o ekonomike KĽDR založené na informáciách od vládnych agentúr, napríklad od ministerstva pre zjednotenie či Národné spravodajské služby (NIS). K minuloročnému hospodárskemu rastu KĽDR mohli podľa jedného z predstaviteľov banky prispieť aj jadrové a raketové programy, pretože výroba potrebných komponentov sa započítava do HDP.
Vlaňajší HDP Severnej Kórey podľa juhokórejskej centrálnej banky predstavoval 32 biliónov wonov. To predstavuje iba zlomok v porovnaní s juhokórejským HDP, ktorý vlani presiahol 1500 biliónov wonov.
Obyvatelia Severnej Kórey patrí medzi najchudobnejších na svete. Hrubý národný príjem na obyvateľa vlani dosiahol iba 1,5 milióna wonov (približne 1150 eur), zatiaľ čo v Južnej Kórei to bol viac ako dvadsaťnásobok.
Organizácia OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) tento týždeň upozornila, že KĽDR teraz čelí vážnemu nedostatku potravín v dôsledku najhoršieho sucha od roku 2001. Dodala, že krajina bude v najbližších troch mesiacoch nutne potrebovať zvýšený dovoz potravín aj obchodnú a potravinovú pomoc. Počas posledného hladomoru v 90. rokoch zomreli státisíce Severokórejčanov.