NDS nakúpila pozemky pod obchvat pridraho, tvrdí SaS

Národná diaľničná spoločnosť, a. s. (NDS) v súvislosti s výstavbou bratislavského obchvatu podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) nakupuje zbytočne predražené pozemky a kupuje ich oveľa viac, ako by mala.

20.07.2017 13:39 , aktualizované: 16:58
debata (6)

Poslanec a tímlíder SaS pre dopravu Miroslav Ivan ako príklad vo štvrtok uviedol, že NDS mala ako kompenzačné opatrenie vyvlastnených 74 tisíc štvorcových metrov pozemkov, ale pred rozhodnutím Ministerstva dopravy a výstavby SR stiahla vlastný návrh na vyvlastnenie.

„Následne kúpila na inom mieste pozemky päťkrát drahšie a zaplatila päť miliónov eur namiesto 187 tisíc eur,“ povedal na tlačovej besede Ivan. Takto sa podľa neho záujmy štátu nebránia, a preto strana žiada odvolanie generálneho riaditeľa NDS Jána Ďurišina.

Ministerstvo dopravy a výstavby považuje vyjadrenia poslancov z SaS za účelové a preto nekomentuje politické hry opozície. „V prípade, že strana SaS disponuje materiálom, ktorý preukazuje pochybenie NDS, môže sa obrátiť na orgány činné v trestnom konaní,“ uviedla rezortná hovorkyňa a riaditeľka odboru komunikácie Karolína Ducká.

NDS odmieta akékoľvek podozrenia z údajného kšeftovania s pozemkami. „NDS vykupovala, respektíve vykupuje pozemky na realizáciu kompenzačných opatrení v rozsahu, ktorý vyplýval z návrhu kompenzačných opatrení, ktoré vypracovala odborne spôsobilá osoba v spolupráci so Štátnou ochranou prírody SR, pričom s týmto dokumentom súhlasili aj ochranárske združenia Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko, Bratislavské regionálne ochranárske združenie a Lesoochranárske zoskupenie VLK,“ zareagovala hovorkyňa NDS Michaela Michalová.

V Bruseli sa uskutočnilo 7. apríla tohto roku rokovanie Ministerstva životného prostredia SR so zástupcami Európskej komisie za účasti zástupcu NDS, pričom na tomto rokovaní aj zástupcovia Európskej komisie vyjadrili súhlasné stanovisko k návrhu kompenzačných opatrení. „K návrhu kompenzačných opatrení následne udelilo súhlas aj Ministerstvo životného prostredia SR. Cenu pozemku stanovuje znalecký posudok. NDS nevykúpila ani jeden meter štvorcový pozemku naviac, ako stanovuje odsúhlasený návrh kompenzačných opatrení,“ dodala Michalová.

Poslankyňa a tímlíderka SaS pre životné prostredie Anna Zemanová informovala, že nová príležitosť pre „kšeft“ v rámci výkupu pozemkov pre bratislavský obchvat sa vytvorila pri zmene náhradných plôch pre chránené druhy vtáctva, ktorých podmienky pre život majú byť diaľnicou ohrozené.

„V novom projekte bola vytipovaná dvakrát väčšia rozloha, z čoho viac ako jedna tretina patrila jednej súkromnej spoločnosti,“ uviedla poslankyňa s tým, že ide o firmu ROT, s. r. o., so sídlom v bratislavskej mestskej časti Rusovce. Spoločníkmi firmy sú Relax Pro, s. r. o., Bratislava s podielom na základnom imaní 80 % a mestská časť Bratislava – Rusovce s podielom 20 %.

Zemanová kritizovala, že NDS za ornú pôdu v Rusovciach vyplatila 20 eur za štvorcový meter, pričom podľa znaleckého posudku mala byť cena 4 eurá. „Prvá časť obchodu za viac ako päť miliónov eur sa už uskutočnila a ďalšie pozemky o výmere 21 hektárov, patriace tej istej súkromnej spoločnosti, sú predpripravené na výhodný obchod. Dotknuté osoby sú prepojené s vládnou stranou Most – Híd, ktorá má na starosti dva kľúčové rezorty – v tomto prípade dopravu a životné prostredie,“ dodala Zemanová. SaS na základe vlastných zistení pripravuje trestné oznámenie pre podozrenia trestného činu podvodu a porušovania povinností pri správe cudzieho majetku

6 debata chyba
Viac na túto tému: #pozemky #obchvat Bratislavy #strana SaS