Hodnota väčšia ako peniaze? Lepšie ovzdušie a likvidácia odpadu

04.07.2017 12:35

Analytici rezortov financií a životného prostredia ukončili ročnú prácu na revízii výdavkov na životné prostredie v objeme približne 500 miliónov eur. Celkový potenciál, či už vo forme vyšších príjmov alebo nižších výdavkov, vyčíslili na 130 miliónov eur.

Najväčšiu hodnotu pre ľudí pritom môže priniesť zlepšenie ovzdušia a opatrenia v odpadovom hospodárstve a verejných kanalizáciách, informoval tlačový odbor ministerstva financií.

Slovensko dáva na ochranu životného prostredia porovnateľné množstvo peňazí ako priemer krajín Česko, Poľsko a Maďarsko alebo EÚ. V medzinárodnom porovnaní vykazuje nadpriemerné výsledky pri znižovaní skleníkových plynov, naopak zaostáva v manažmente odpadových vôd, odpadovom hospodárstve a kvalite ovzdušia.

Ministerstvo financií informuje, že najväčší potenciál na zvýšenie hodnoty má zlepšenie čistoty ovzdušia. Európska environmentálna agentúra odhaduje, že pre vysoké koncentrácie prachových častíc na Slovensku každý rok predčasne umiera viac ako 5 600 ľudí. Navrhované opatrenia, ktoré sú súčasťou revízie výdavkov, zahŕňajú utlmenie výroby elektriny z uhlia, podporu efektívnejších spaľovacích zariadení v domácnostiach a prehodnotenie výnimiek v spotrebných daniach na uhlie, plyn a elektrinu.

Výrazné možnosti zlepšenia identifikovali analytici aj v odpadovom hospodárstve a manažmente odpadových vôd. „Postupné zvýšenie poplatkov za skládkovanie a zavedenie povinného takzvaného množstvového zberu prispeje k vyššej miere recyklácie. Lepšia evidencia a kontrola nakladania s odpadovými vodami zasa pomôže postupne pripojiť ku kanalizácii aspoň časť z približne 240-tisíc obyvateľov, ktorí túto možnosť zatiaľ nevyužili,“ informuje ministerstvo financií. Aby predišli nevyužitým investíciám vodohospodárskej infraštruktúry, dotácie z Environmentálneho fondu by mali byť primárne zamerané na obce s projektami v záverečných fázach výstavby kanalizácie, uvádza ministerstvo. Nové projekty by mali byť preto financované komplexne. Revízia tiež navrhuje opatrenia na lepšiu ochranu obyvateľov a majetku pred povodňami a zavádzanie nových foriem financovania ochrany prírody.

Analytici našli priestor na úspory aj v lepšom hospodárení Slovenského vodohospodárskeho podniku. Centralizácia výkonných a podporných funkcií a vyšší podiel externých dodávok a služieb by mali viesť k nižším prevádzkovým nákladom. Opatrenia budú súčasťou rozpočtu verejných financií, ktorý vláda schváli do 15. októbra. Samotná revízia výdavkov bude jeho prílohou. Revíziu pripravil spoločný tím analytikov Útvaru hodnoty za peniaze ministerstva financií a Inštitútu environmentálnej politiky ministerstva životného prostredia.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#životné prostredie #Hodnota za peniaze
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku