V rozhovore s novinármi Schäuble povedal, že Európa by mala dodržiavať pravidlá prijaté po zrútení americkej spoločnosti Lehman Brothers v roku 2008, ktorá mali daňovníkov chrániť.
Existujúce únijné pravidlá pre reštrukturalizáciu bánk mali zabezpečiť to, „čo chceli všetky politické skupiny: aby daňoví poplatníci už nikdy neniesli riziká bánk“, vyhlásil Schäuble podľa agentúry Reuters.
Taliansko prevedie „dobré“ aktíva bankových domov Veneto Banca a Banca Popolare di Vicenza na Intesa Sanpaolo, najväčšiu retailovú banku v krajine. Od oboch bánk sa v rámci operácie oddelia „zlé“ aktíva, teda nesplácané úvery, právne riziká a náklady na reštrukturalizáciu. Likvidáciu tejto časti bude z veľkej časti financovať štát. Celkové náklady operácie môžu dosiahnuť až 17 miliárd eur.
Plán, s ktorým Európska komisia súhlasí, Rímu umožňuje riešiť bankovú krízu podľa svojho a nie podľa potenciálne tvrdších podmienok únie. Schäuble poukázal na fakt, že práve z tohto postupu majú prospech investori a majitelia bánk. „My v Európe musíme na túto regulačnú medzeru myslieť,“ vyhlásil.
Schäubleho hovorkyňa Friederike von Tiesenhausenová už v pondelok vyzvala Európsku komisiu, aby presadzovala pravidlá, ktoré pre prípady bankrotu vyžadujú obmedziť štátnu pomoc na minimum.