Eurozóna povolila Portugalsku predčasne splatiť peniaze od MMF

29.06.2017 07:30

Záchranný fond eurozóny EFSF v stredu povolil Portugalsku predčasne splatiť ďalších zhruba 9,4 miliardy eur z pôžičiek, ktoré krajine v rámci záchranného programu poskytol Medzinárodný menový fond (MMF). Tento krok Portugalsku zníži úrokové náklady.

Schválením májovej žiadosti Portugalska sa EFSF vzdal svojho práva, aby mu krajina predčasne splácala dlh zároveň s MMF. Portugalsko v žiadosti nekonkretizovalo, kedy chce peniaze MMF splatiť.

„Toto predčasné splatenie zníži Portugalsku náklady na správu dlhu, podporí udržateľnosť jeho dlhu a vyšle finančným trhom pozitívny signál o zlepšenej finančnej situácii Portugalska,“ poznamenal šéf EFSF Klaus Regling.

Portugalsko predčasne spláca dlh v MMF od roku 2015, keď sa vrátilo na dlhopisové trhy. Krajina už splatila takmer polovicu pôžičiek, ktoré od MMF získala v rámci medzinárodného záchranného programu ukončeného v roku 2014, uviedla agentúra Reuters.

MMF sa na programe v objeme 78 miliárd eur podieľal zhruba tretinou. Úroky z úverov od MMF sú vyššie ako tie, za ktoré si teraz portugalská vláda môže požičiavať peniaze na dlhopisových trhoch. Portugalsko preto predčasne spláca dlh MMF z peňazí získaných vydávaním dlhopisov.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#MMF #Portugalsko #euroval
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku