Ruská ekonomika opäť rastie

01.04.2017 07:00

Ruská ekonomika rástla v štvrtom štvrťroku minulého roka o 0,3 percenta. Potvrdila tak, že sa dostáva z krízy spôsobenej nízkymi cenami ropy a západnými sankciami uvalenými na Rusko pre konflikt na Ukrajine.

Vyplýva to z piatok zverejnených oficiálnych dát ruského štatistického úradu. Údaje potvrdzujú, že ruské hospodárstvo sa koncom minulého roka vrátilo k rastu po tom, keď sedem štvrťrokov za sebou klesalo. Podľa Williama Jacksona, ekonóma z výskumnej spoločnosti Capital Economics, bol príčinou väčší optimizmus firiem, ktoré zvyšovali zásoby, a miernejší pokles výdavkov spotrebiteľov.

Ruskí predstavitelia aj zahraniční analytici predpokladajú, že sa hospodárstvo odrazilo od dna a porastie ďalej aj v tomto roku. Ekonómovia oslovení agentúrou Reuters očakávajú tohtoročný rast vo výške 1,2 percenta, ruský minister hospodárstva počíta dokonca s dvojpercentným tempom rastu.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Rusko #HDP
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku