Úvery na bývanie prekročili sumu 22 miliárd eur

Objem úverov na nehnuteľnosti na Slovensku ku koncu januára stúpol v medziročnom porovnaní o 14,8 %. Ku koncu januára tak dosiahol 22,105 miliardy eur, informuje Národná banka Slovenska (NBS) na svojej internetovej stránke.

01.03.2017 10:16
debata

Naďalej dominujú iné úvery na nehnuteľnosti, ktorých stav predstavoval 14,307 mld. eur. Hypotekárne úvery tvorili 5,596 mld. eur. Objem úverov stavebného sporenia bol 2,201 mld. eur. 

Vo financovaní bývania na Slovensku dominuje Slovenská sporiteľňa, ktorej podiel na celkovom objeme poskytnutých úverov dosiahol 27,58 %. Nasleduje VÚB banka s podielom 20,70 % a Tatra banka s 13,33 %. Slovenská sporiteľňa dominuje najmä vďaka najvyššiemu podielu iných úverov na nehnuteľnosti, ktorý predstavoval 33,45 %. Pri klasických hypotekárnych úveroch najvyšší podiel mala VÚB banka na úrovni 42,15 %. Pri úveroch zo stavebného sporenia spomedzi troch stavebných sporiteľní dominuje Prvá stavebná sporiteľňa s podielom 85,28 %.

Úvery na nehnuteľnosti poskytuje 18 bánk. Licenciu na poskytovanie hypotekárnych úverov má osem bánk. Hypotekárne banky v minulosti postupne rozširovali možnosti financovania bývania aj o spotrebné úvery zabezpečené nehnuteľnosťou a iné úvery na bývanie. Tieto úvery na bývanie v niektorých prípadoch nahrádzajú klasické hypotéky, pričom klasické hypotekárne úvery niektoré banky poskytujú už len minimálne. Kým začiatkom roka 2010 ešte stále v portfóliu úverov na bývanie dominovali hypotéky, tak o pár mesiacov neskôr sa ich pomer znížil v prospech iných úverov na bývanie. V rámci stavebného sporenia pôsobia na trhu tri stavebné sporiteľne.

debata chyba
Viac na túto tému: #bývanie #hypotéka
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy