Globálny predaj Volkswagenu klesol, mal výpadok v Číne

17.02.2017 14:36

Nemecká automobilka Volkswagen Group (VW) v januári na globálny trh dodala vyše 813 700 vozidiel, čo bol medziročný pokles o 4 percentá oproti predaju na úrovni 847 800 áut v rovnakom mesiaci vlaňajška.

Dôvodom bol pokles predaja na čínskom trhu o 14 percent na 344 tis. áut. Firma o tom informovala v piatok na svojej internetovej stránke. Šéf predaja skupiny VW Fred Kappler uviedol, že globálne dodávky áut z produkcie firmy na začiatku roka ovplyvnili mimoriadne faktory v Číne. Išlo hlavne o skorší dátum sviatkov čínskeho nového roka a zvýšenie dane na vozidlá sa malými motormi. „V Číne však v tomto roku očakávame pokračovanie zdravého rastu,“ konštatoval Kappler.

Globálny predaj vozidiel skupiny VW bez zahrnutia čínskeho trhu v januári stúpol o 4,9 percenta. V Európe dodávky vzrástli o 7 percent na 312 900 vozidiel. V západnej Európe predaj vzrástol o 5,8 percenta na 262 900 áut, z čoho na domáci nemecký trh smerovalo 91 100 vozidiel. Predaj v strednej a východnej Európe sa zväčšil o 13,6 percenta na 50 tis. automobilov. Mierne sa zvýšili aj dodávky v Rusku, a to o 1,3 percenta na 9 800 áut. V Severnej Amerike skupina VW v januári predala 66 600 vozidiel, čo bolo zvýšenie o 9 percent. Na trh USA pritom dodala 41 500 automobilov, čo bol rast o 14 percent. Zvýšil sa aj predaj v Južnej Amerike, a to o 8,6 percenta na 39 600 áut. 

Koncern VW pôsobí aj na Slovensku. Spoločnosť VW Slovakia, a. s. patrí k najväčším exportérom, investorom i zamestnávateľom v súkromnom sektore na Slovensku a zamestnáva 9 400 ľudí. V závode v Bratislave vyrába automobily Volkswagen Touareg, Audi Q7, Volkswagen up!, Volkswagen e-up!, SEAT Mii, Škoda Citigo, karosérie Porsche Cayenne a prevodovky. V Martine vyrába komponenty pre podvozky a prevodovky a v Košiciach pripravuje vozidlá na export do Ruska. V Stupave vyrába nástroje pre produkčné linky.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Volkswagen #automobilky
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku