Portugalsko má najnižší deficit za 40 rokov

15.02.2017 16:33

Portugalská vláda dokázala v minulom roku zredukovať deficit rozpočtu na najnižšiu úroveň za vyše 40 rokov napriek varovaniam, že jej politika zameraná na rušenie úsporných opatrení by mohla znamenať finančnú katastrofu.

Portugalský minister financií Mário Centeno v stredu informoval, že rozpočtový deficit za minulý rok bol maximálne na úrovni 2,1 percenta hrubého domáceho produktu (HDP). Bol tak pohodlne pod úrovňou 2,5 percenta HDP, na ktorej sa Lisabon dohodol s Európskou úniou.

Niektoré krajiny eurozóny vyjadrili znepokojenie, keď sa v roku 2015 v Portugalsku moci ujala vláda stredoľavicových socialistov s podporou komunistickej strany, pričom mala v programe rušenie úsporných opatrení. Portugalsko muselo v roku 2011 prijať zahraničnú núdzovú pomoc v sume 78 miliárd eur, keďže v predchádzajúcom roku sa jeho verejné financie dostali do deficitu na úrovni vyše 11 percent HDP.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Portugalsko #eurozóna
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku