Napriek tomu, že platy u nás rastú viac ako vo vyspelejších západných krajinách EÚ, Slovensko stále zaostáva. Priemerná mzda v celej EÚ je asi o polovicu vyššia ako na Slovensku. Oproti krajinám ako Nemecko sú naše platy zhruba tretinové.
Slovenskí odborári chcú rozdiely zmazať rýchlejšie. "Dnes už pred bránami firiem nečakajú zástupy ľudí ochotných pracovať za menej ako ich kmeňoví zamestnanci. Situácia sa na trhu práce obrátila v prospech zamestnancov a pracujúcich ľudí čaká v najbližších rokoch solídne zvyšovanie platov. Nestane sa tak jedine v prípade, ak svet opäť zasiahne nejaká nečakaná kríza,“ povedal ekonóm Prognostického ústavu Slovenskej akadémie vied Vladimír Baláž. Rekordné zvyšovanie platov až o 16 percent sa v roku 2017 pokúsia vyjednať odbory v bratislavskom závode Volkswagenu. V menej prosperujúcich firmách sa zamestnanci musia upokojiť s nižším rastom miest a napríklad v PPS Group odbory po ostrom štrajku dohodli 4,5-percentný rast platov.
Lepšie mzdy zaistí aj starnutie obyvateľstva
„Paradoxne ľudia sa ani nemusia veľmi snažiť o zvyšovanie miezd. Veľký tlak na ich rast totiž spôsobí demografia a vyššie platy sú tak pre podniky jedinou šancou, ako získať dostatok šikovných ľudí,“ dodal Baláž. V 60. až 70. rokoch minulého storočia sa za rok narodilo približne 100-tisíc detí. Túto generáciu postupne na trhu práce nahrádza 50-tisíc detí narodených ročne v 90. rokoch minulého storočia. "Samozrejme vzniknutú dieru znižuje väčšia ochota firiem zamestnávať aj starších ľudí, technológie a dovoz pracovníkov zo zahraničia,“ uviedol Baláž. Ten rovnako ako Národná banka Slovenska počíta v tomto roku s nominálnym rastom miest nad úrovňou 4 percent.
Všetci analytici majú ako svoj hlavný scenár dobrý ekonomický vývoj Slovenska. "Náš odhad ekonomického rastu na tento rok je na úrovni 3,1 percenta,“ povedala Katarína Muchová, analytička Slovenskej sporiteľne. V tomto roku bude o produkty domácich fabrík vo svete záujem a vyššia zamestnanosť spojená s rastom miest posunú smerom nahor domácu spotrebu. "Trh práce by mal byť naďalej trhom zamestnancov. Pretrvávajúci ekonomický rast a pozitívny sentiment vytvárajú ideálne podmienky na rast zahraničného, ale aj domáceho dopytu po tovaroch a službách. Následný rastúci dopytu po pracovnej sile dáva zamestnancom lepšiu pozíciu na pracovnom trhu. Očakávame, že tento trend by mal pretrvávať, a preto bude ďalej klesať nezamestnanosť a rásť zamestnanosť. Dá sa predpokladať tlak na rast miezd, kde očakávame 4-percentný nominálny rast,“ dodal Boris Fojtík, analytik Tatra banky.
Pre rastúce ceny ropy zdražejú v tomto roku pohonné hmoty aj energie. Časť z prichádzajúceho rastu platov tak nakoniec odkrojí inflácia. "Mzdy by sa mali dobrým tempom zvyšovať aj v roku 2017, nominálny rast očakávame v priemere o 3,8 percenta a reálny o 3,1 percenta,“ priblížila Muchová. Zároveň podľa odhadov Slovenskej sporiteľne môže priemerná nezamestnanosť už v tomto roku klesnúť na úroveň 8,7 percenta.
Rýchlejšie ako platy rastú ceny bytov
Návrat dobrých ekonomických časov spolu s vyššími mzdami prináša aj prudký rast cien nehnuteľností. Podľa najnovších údajov Národnej banky Slovenka priemerná cena bytov vzrástla za posledný rok o 10,6 percenta. Konkrétne v 4. štvrťroku 2016 sa štvorcový meter predával za 1¤537 eur. Najviac, až o 14 percent rástli ceny 2-izbových bytov a "len“ o 6 percent sa medziročne zvýšili ceny štvorizbových bytov.
Prudko sa prejavuje zdražovanie bytov najmä vo väčších mestách s dostatkom pracovných príležitostí. Napríklad v Nitre stúpla za 3 roky cena 4-izbového bytu zo 60-tisíc na 90-tisíc eur. Dôvodom je budovanie automobilového závodu Jaguar Land Rover. V Bratislave zas v priebehu 4 rokov stúpla cena trojizbového bytu z 90 na 120-tisíc eur. Prudký rast cien nehnuteľností podporujú aj dostupné hypotéky s rekordne nízkymi úrokmi. V aktuálnej kampani napríklad VÚB banka predáva hypotéky s ročným úrokom už od 1,39 percenta. Zastaviť vznikajúcu realitnú bublinu sa Národná banka snaží obmedzením 100-percentných hypoték. V budúcnosti si väčšina ľudí bude môcť vlastnú strechu nad hlavou dovoliť len v prípade vlastných úspor vo výške niekoľko tisícov až desaťtisícov eur.
Odborári majú vysoké očakávania
Rekordné 16-percentné zvyšovanie platov sa v roku 2017 snažia dohodnúť odbory v bratislavskom závode Volkswagenu. O niečo menšie, "len“ 10-percentné zvýšenie platov sa snažia dohodnúť odbory v trnavskom závode PSA Peugeot Citroën Slovakia a v žilinskej automobilke Kia Motors Slovakia.
Všetky tri automobilové závody vyrobili v tomto roku rekordný počet automobilov a ročná produkcia spolu presiahla 1 040 000 vozidiel. Zároveň automobilový priemysle patrí dlhodobo k najziskovejším odvetviam slovenskej ekonomiky. "Je čas, aby dobré ekonomické výsledky podniku pocítili aj ľudia prostredníctvom razantnejšieho rastu platov,“ povedal šéf odborov vo Volkswagene Slovakia Zoroslav Smolinský. Bez započítania manažmentu boli v tomto závode pred dvoma rokmi priemerné hrubé mzdy zamestnancov na úrovni 1 795 eur za mesiac.
Na Slovensku pôsobiace fabriky patria dlhodobo k najlepším závodom v rámci svojich materských koncernov. "Vo väčšine ukazovateľov ako produktivita práce, kvalita, dochádzka sme na popredných miestach a výrazne zaostávame jedine v platoch. Preto sme v tomto roku prišli s návrhom zvýšenia miezd o 10 percent,“ uviedlo Miroslav Chládek, šéf odborov v závode Kia Slovakia. S nedostatkom ľudí aktuálne bojuje trnavský PSA Peugeot Citroën. Ten navyše už v lete tohto roku začne pripravovať výrobné linky na produkciu nového modelu automobilu. "Určite s vyššími mzdami vzrastie aj záujem o prácu v našej automobilke. My sa v tomto roku budeme snažiť dohodnúť s vedením podniku podobné zvyšovanie platov ako naši kolegovia v žilinskej fabrike Kia,“ uviedol Milan Minarech, šéf odborov v PSA Peugeot Citroën. V trnavskej aj žilinskej automobilke sú priemerné hrubé mzdy na úrovni 1 300 eur za mesiac.
S prudkým rastom platov počíta Národná banka Slovenska aj v ďalších rokoch a v roku 2018 sa platy majú v priemere zvýšiť o 4,6 percenta.