Dôchodcom spred Kaníkovej reformy prerátajú penzie

Časti starodôchodcov by mala Sociálna poisťovňa od začiatku budúceho roka zvýšiť ich penziu. Týkať sa to bude približne 100 tisíc penzistov, ktorým poisťovňa priznala dôchodok pred 1. januárom 2004.

27.01.2017 12:30
debata (37)

Ako v piatok upozornil podpredseda strany Most-Híd a štátny tajomník rezortu práce a sociálnych vecí Ivan Švejna, prepočet dôchodku sa pritom bude týkať len tých starodôchodcov, ktorí vďaka tomu získajú vyšší dôchodok, ako majú v súčasnosti. Mnohí starodôchodcovia by totiž pri prepočítaní dôchodku podľa zákona účinného od 1. januára 2004 mali nižší dôchodok, ako majú teraz, a preto ministerstvo penzie týchto starodôchodcov riešiť nebude.

Individuálny prepočet dôchodku sa bude podľa Švejnu týkať 88 tisíc penzistov, pričom priemerné zvýšenie ich dôchodku by malo predstavovať asi 45 eur mesačne. Švejna však upozornil na to, že niekomu sa môže penzia zvýšiť o pár eur a niekomu o desiatky eur. Dôchodok sa pritom nebude individuálne prerátavať približne 13 tisíc starodôchodcom, ktorí ho mali priznaný pred októbrom 1988. Týmto penzistom chce ministerstvo práce pridať plošne 25,50 eura. Dôvodom je to, že v ich prípade Sociálnej poisťovni chýbajú záznamy o zárobkoch ľudí spred októbra 1988.

Na zvýšenie penzie starodôchodcov by malo v roku 2018 smerovať približne 50 mil. eur. Návrh novely zákona o sociálnom poistení, ktorý upraví zvýšenie starodôchodkov, by mala vláda podľa Švejnu schvaľovať v apríli tohto roka a parlament by mal túto novelu schváliť do leta tohto roka.

37 debata chyba
Viac na túto tému: #Sociálna poisťovňa #Dôchodcovia