Pokles priemyselných cien sa zmiernil

27.01.2017 10:16

Ceny priemyselných výrobcov v decembri medziročne klesli o 1,5 %, kým v novembri boli nižšie o 2,5 %.

Medziročný pokles priemyselných cien sa v decembri opäť zmiernil. Ceny priemyselných výrobcov v úhrne v dvanástom mesiaci medziročne klesli o 1,5 %, kým v novembri boli nižšie o 2,5 % a v októbri o 3,1 %. V priemere za dvanásť mesiacov minulého roka tak priemyselné ceny oproti rovnakému obdobiu predchádzajúceho roka klesli o 4,1 %. Informoval o tom Štatistický úrad SR.

V decembri 2016 v porovnaní s decembrom 2015 klesli ceny priemyselných výrobcov pre tuzemský trh o 1,8 %. Znížili sa ceny dodávky elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu o 3,1 %, ťažby a dobývania o 2,1 %, priemyselnej výroby o 0,9 %, dodávky vody, čistenia odpadových vôd, odpadov a ozdravovacích služieb o 0,2 %. Za celých dvanásť mesiacov klesli ceny priemyselných výrobcov pre tuzemsko medziročne o 4,3 %. Dôvodom boli podľa štatistického úradu nižšie ceny dodávky elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu o 6 %, priemyselnej výroby o 3,5 %, ťažby a dobývania o 2,8 %. Vzrástli ceny dodávky vody, čistenia odpadových vôd, odpadov a ozdravovacích služieb o 0,1 %.

Exportné ceny v decembri medziročne klesli o 1,3 %. Znížili sa ceny dodávky elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu o 10,4 %, priemyselnej výroby o 1,1 %. Zvýšili sa ceny dodávky vody, čistenia odpadových vôd, odpadov a ozdravovacích služieb o 0,8 %, ťažby a dobývania o 0,3 %. V priemere za dvanásť mesiacov 2016 oproti rovnakému obdobiu roka 2015 klesli ceny priemyselných výrobcov pre export o 3,8 %. Dôvodom boli nižšie ceny dodávky elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu o 17,2 %, priemyselnej výroby o 3,4 %, ťažby a dobývania o 1,6 %. Vzrástli ceny dodávky vody, čistenia odpadových vôd, odpadov a ozdravovacích služieb o 1,7 %.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#firmy #priemysel
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku