Schäuble: Pochybujem, že Trump sa zriekne voľného obchodu

Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble pochybuje, že prichádzajúca administratíva prezidenta Donalda Trumpa sa zriekne voľného obchodu.

21.01.2017 12:20
debata (2)

Šéf nemeckého rezortu financií v piatok na Svetovom ekonomickom fóre v Davose uviedol, že si nevie predstaviť „obrovskú škodu“, ktorá by sa stala voľnému obchodu. Konštatoval, že je „celkom optimistický“ a verí, že USA a západný svet ako celok nenechajú obranu voľného obchodu na lídrov Číny.

Prezident Číny Si Ťin-pching v Davose tento týždeň predstavil svoju krajinu ako obrancu slobodného obchodu. Schäuble ďalej uviedol, že diskusie o odchode Británie z Európskej únie sa musia viesť takým spôsobom, aby sa „minimalizovali“ škody pre Britániu aj pre Európu.

Britský minister financií Philip Hammond na Svetovom ekonomickom fóre povedal, že nástup Donalda Trumpa do funkcie prezidenta USA pravdepodobne pre Európu vytvorí viac neistoty ako odchod Británie z EÚ. Zmena administratívy vo Washingtone je veľmi významnou záležitosťou pre Britániu a pre zvyšok EÚ, uviedol Hammond. Po kampani, ktorá bola kritická voči voľnému obchodu a európskej migračnej a obrannej politike, Trump „pravdepodobne priniesol väčšiu neistotu“ pre EÚ ako odhlasovanie brexitu, dodal.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Wolfgang Schäuble #Donald Trump