USA obvinili Fiat Chrysler z manipulovania s emisiami

Americká Agentúra pre ochranu životného prostredia (EPA) vo štvrtok obvinila taliansko-americkú automobilovú skupinu Fiat Chrysler z používania softvéru, ktorý umožnil obísť normy pre emisie oxidov dusíka v približne 104 000 jej naftových automobiloch. EPA to uviedla vo štvrtkovom oznámení. Fiat Chrysler tvrdenia úradu o nelegálnosti tohto softvéru odmietol.

12.01.2017 21:26
debata (6)

Ide o druhé podobné obvinenie v USA po afére s obchádzaním testov emisií pri naftových vozidiel nemeckej skupiny Volkswagen a prichádza deň potom, keď Washington a Volkswagen tento škandál po viac ako roku uzavreli. V súvislosti so škandálom Volkswagenu začali americké úrady dôkladne skúmať automobily ďalších výrobcov.

EPA obvinila Fiat Chrysler, že od roku 2014 predal v USA 104 000 úžitkových vozidiel a automobilov typu SUV vybavených softvérom, ktorý pri testovaní emisií naftových motorov umožňuje skrývať vysoko nadlimitné hodnoty oxidov dusíka. To podľa agentúry „jasne a závažne“ porušilo zákon na ochranu ovzdušia, pretože tieto automobily vykazujú v skúšobniach nižšie emisie ako na cestách.

Fiat Chrysler oznámil, že je závermi EPA sklamaný a že všetky jeho naftové automobily plnia všetky normy. Skupina vo svojom oznámení podľa agentúry Reuters uviedla, že úradom dokáže, že jej zariadenia na kontrolu emisií sú podľa súčasnej regulácie legálne.

Šéf spoločnosti Fiat Chrysler Sergio Marchionne na tlačovej konferencii vyhlásil, že jeho skupina s testami emisií nemanipulovala, a odmietol porovnanie so škandálom Volkswagenu.

Správy, po ktorých akcie spoločnosti prudko klesli, označil za prehnané, a povedal, že firma neurobila nič nelegálne. Dodal, že skupina bude spolupracovať s novou vládou Donalda Trumpa na vyšetrení tohto problému, a vyjadril údiv nad tým, že sa do tohto prípadu vôbec púšťala odchádzajúca administratíva Baracka Obamu.

EPA a kalifornský úrad pre ovzdušie automobilku oboznámili so svojimi zisteniami, že Fiat Chrysler používal neprihlásený dodatočný softvér umožňujúci emitovať na cestách zvýšené emisie oxidov dusíka. Firma to nenahlásila u 104 000 vozidiel Jeep Grand Cherokee a Dodge Ram 1500, ktoré sú vybavené trojlitrovým motorom. Podľa EPA zatiaľ nie je jasné, či išlo o nelegálne zariadenie toho typu, ktoré používal Volkswagen, dôležité vraj ale je, že tento softvér firma nenahlásila úradom.

„Nenahlásenie softvéru, ktorý ovplyvňuje emisie automobilového motora, je vážnym porušením zákona, ktoré môže viesť k škodlivému znečisteniu ovzdušia,“ uviedla činiteľka EPA Cynthia Gilesová. EPA niekoľko mesiacov odmietala udeliť automobilke povolenie na predaj tohtoročných modelov v USA.

Ak sa obvinenia preukáže, mohol by Fiat Chrysler dostať podľa Reuters pokutu okolo 44 000 dolárov na jeden automobil. To by znamenalo celkovú pokutu približne 4,6 miliardy dolárov.

Akcie Fiat Chrysler sa po správe nakoniec prepadli o 16 percent a na milánskej burze s nimi bolo viackrát automaticky prerušené obchodovanie. O viac ako dve percentá klesol odborový index európskych automobiliek.

Americká vláda tento týždeň uzavrela s Volkswagenom dohodu o urovnaní jeho emisného škandálu. Automobilka v rámci dohody priznala vinu a zaplatí 4,3 miliardy dolárov.

EPA predvlani v septembri Volkswagen obvinila, že do takmer 600 000 naftových vozidiel inštaloval softvér na obchádzanie testov emisií a Volkswagen sa k tomu priznal. Po celom svete išlo zhruba o 11 miliónov áut, vrátane asi 1,2 milióna vozidiel Škoda Auto. Volkswagen sa už dohodol, že v Spojených štátoch vynaloží až 17,5 miliardy dolárov na urovnanie obvinenia zo strany regulačných úradov, zákazníkov a predajcov.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #emisie #Fiat Chrysler