Eurozóna je pripravená uzavrieť dohodu o zmiernení gréckeho dlhu

Grécko zahnalo pochybnosti o svojom odhodlaní pokračovať v reformách, aby znížilo svoje dlhy, povedal v sobotu šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem. Podľa neho sa tak otvára cesta k realizácii dohody o zmiernení dlhovej záťaže tejto juhobalkánskej krajiny.

24.12.2016 20:17
debata (7)

Pred desiatimi dňami eurozóna dohodu zablokovala v reakcii na rozhodnutie gréckej vlády vykonať v decembri jednorazovú výplatu peňazí dôchodcom.

Ľavicová vládna formácia SYRIZA si po oznámení zámeru okamžite polepšila vo volebných preferenciách, stále ale zrejme nemá šancu odvrátiť volebné víťazstvo najsilnejšej pravicovej opozičnej strany Nová demokracia.

Dijsselbloem na twitteri v sobotu informoval, že grécky minister financií Euklidis Tsakalotos ho v liste ubezpečil o trvajúcom odhodlaní Atén plniť si svoje záväzky.

Ministri financií eurozóny sa na krátkodobých opatreniach na zmiernenie dlhovej záťaže Grécka dohodli už v prvej polovici decembra a odblokovanie dohody majú oficiálne schváliť začiatkom januára.

Opatrenia zahŕňajú napríklad úpravy úrokov či rozloženie splátok na dlhšie časové obdobie. Cieľom dohody je znížiť do roku 2060 podiel gréckeho dlhu na hrubom domácom produkte o 20 percentu­álnych bodov.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #Grécko #eurozóna