Ministerstvo financií: Osobitný odvod je legitímny

Ministerstvo financií SR si stojí za zákonom o osobitnom odvode regulovaných subjektov. Minulý týždeň prijatá novela zákona o osobitnom odvode vychádza z programového vyhlásenia vlády.

28.11.2016 12:37
debata (1)

„Slovenskými súdmi nebola spochybnená legitimita zavedenia osobitného odvodu, respektíve vyslovené porušenie ústavného princípu proporcionality zásahov verejnej moci do práv garantovaných ústavou. Toto opatrenie nebolo napadnuté ani z pohľadu medzinárodných záväzkov,“ uviedla riaditeľka tlačového odboru rezortu financií Alexandra Gogová na pripravované kroky Energetického a průmyslového holdingu (EPH), ktorý chce osobitný odvod napadnúť na súde a na medzinárodnej arbitráži.

Podľa rezortu financií osobitný odvod pre regulované subjekty predstavuje legitímny nástroj, ktorého cieľom je konsolidácia verejných financií. „Zákon o osobitnom odvode v znení neskorších predpisov nie je v rozpore s princípom rovnosti, a teda nie je diskriminačný. Odvod sa bude platiť iba z tých činností, ktoré patria do regulovaných oblastí. Osobitný odvod je v súlade s právom EÚ,“ konštatovala Gogová.

Energetický a průmyslový holding, ktorý na Slovensku vlastní viacero energetických spoločností, je presvedčený, že osobitný odvod prijatý na Slovensku porušuje európske pravidlá. Energetickému holdingu sa nepáči, že vláda nedodržala svoj sľub z roku 2012, kedy po prijatí zákona o osobitnom odvode pre regulované subjekty sľúbila, že posledným obdobím, kedy budú musieť platiť regulované firmy túto nesystémovú daň, bude december tohto roku. Štát podľa EPH prijatím novely zákona o zdvojnásobení odvodu porušuje aj medzinárodné zmluvy o ochrane investícií, a to najmä v kľúčovej otázke takzvaných legitímnych očakávaní, kedy vláda priamo porušuje svoj predchádzajúci sľub.

Národná rada SR minulý týždeň schválila novelu zákona o osobitnom odvode. Podľa novely osobitný odvod regulovaných subjektov, čiže aj energetických spoločností, zostane v platnosti a jeho sadzba sa zvýši. Od budúceho roku sa zdvojnásobí a postupne bude klesať na súčasnú úroveň. Sadzba sa bude po zdvojnásobení znižovať v dvoch krokoch od roku 2019 a od roku 2021. Zároveň poslanci rozhodli osobitný odvod ponechať v platnosti bez ďalšieho časového obmedzenia. Novelu musí ešte podpísať prezident SR Andrej Kiska.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #minsterstvo financií #osobitný odvod