EPH sa chce pre osobitný odvod súdiť so štátom

V stredu prijatá novela zákona o osobitnom odvode regulovaných subjektov, ktorou sa po novom tento odvod zdvojnásobí, zrejme skončí na súde.

24.11.2016 18:20
debata (3)

Energetický a průmyslový holding (EPH), ktorý na Slovensku vlastní viacero energetických spoločností, sa totiž bude snažiť súdnou cestou aj medzinárodnou arbitrážou tento osobitný odvod zrušiť.

„Špeciálne sektorové dane, ku ktorým sa ráta aj osobitný odvod z podnikania v regulovaných subjektoch sú v Európskej únii striktne limitované. Osobitný odvod prijatý na Slovensku porušuje európske pravidlá,“ reagoval na otázky portálu vEnergetike.sk týkajúce sa ďalšieho postupu hovorca EPH Daniel Častvaj.

Energetickému holdingu sa nepáči, že vláda SR nedodržala svoj sľub z roku 2012, kedy po prijatí zákona o osobitnom odvode pre regulované subjekty sľúbila, že posledným obdobím, kedy budú musieť platiť regulované firmy túto nesystémovú daň, bude december tohto roku. „Štát prijatím novely zákona o zdvojnásobení odvodu tak porušuje aj medzinárodné zmluvy o ochrane investícií, a to najmä v kľúčovej otázke porušenia takzvaných legitímnych očakávaní, kedy vláda priamo porušuje svoj predchádzajúci sľub,“ zdôraznil Častvaj.

„Po niekoľkých rokoch existencie osobitného odvodu tak bude musieť štát vrátiť privátnym akcionárom stovky miliónov eur, čo môže mať vážne dopady na verejné financie. Na túto situáciu sme upozorňovali opakovane vopred a necítime sa tak morálne zodpovední za vážne následky tohoto chybného rozhodnutia vlády,“ konštatoval Častvaj.

Osobitný odvod z podnikania v regulovaných odvetviach je podľa EPH neefektívnym finančným nástrojom. Najväčším platcom tejto dane je totiž podľa energetického holdingu samotná Slovenská republika, ktorá je rozhodujúcim akcionárom energetických spoločností platiacich túto daň.

„Približne 60 % z očakávaného výberu nesystémovej dane si mohol štát vyplatiť prostredníctvom dividend vo firmách, kde je štát akcionárom, čo je približne 60 miliónov eur,“ upozornil Častvaj, podľa ktorého z celkovej sumy očakávaného osobitného odvodu, ktorú by mali zaplatiť na Slovensku privátni akcionári viac ako 50 percent pripadne na firmy, v ktorých má podiel EPH.

Energetický a průmyslový holding, ktorý ovláda český podnikateľ Daniel Křetinský, chce mať aj napriek pripravovaným súdnym sporom so štátom ako spoluakcionárom v energetických spoločnostiach dobrý vzťah. „Rokovali sme s vládou a ponúkali využitie štandardných nástrojov pre dosiahnutie obdobných finančných efektov pre štátny rozpočet avšak bez rizík, ktoré prináša zvýšenie osobitného odvodu z podnikania v regulovaných odvetviach,“ uzavrel Častvaj.

Národná rada SR v stredu schválila novelu zákona o osobitnom odvode. Podľa novely osobitný odvod regulovaných subjektov, čiže aj energetických spoločností, zostane v platnosti a jeho sadzba sa zvýši. Od budúceho roku sa zdvojnásobí a postupne bude klesať na súčasnú úroveň. Sadzba sa bude po zdvojnásobení znižovať v dvoch krokoch od roku 2019 a od roku 2021. Zároveň poslanci rozhodli osobitný odvod ponechať v platnosti bez ďalšieho časového obmedzenia. Novelu musí ešte podpísať prezident Andrej Kiska.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #EPH