NDS podpísala zmluvu na výstavbu úseku D3 na Kysuciach

Národná diaľničná spoločnosť, a. s. (NDS) v stredu podpísala zmluvu na vybudovanie úseku diaľnice D3 Čadca, Bukov - Svrčinovec.

23.11.2016 17:25
debata

Víťazom tendra sa stalo konzorcium spoločností Strabag, PORR a Hochtief, ktoré diaľnicu dlhú takmer šesť kilometrov postaví za vyše 239 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty. Verejná súťaž na zhotoviteľa úseku na Kysuciach bola vyhlásená v máji minulého roku. „S výstavbou sa začne do konca tohto roka. Zmluvu s úspešným uchádzačom tendra podpísal generálny riaditeľ NDS Juraj Valent spoločne so zástupcami konzorcia,“ informovala hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková. Výstavba diaľničného úseku v dĺžke 5,7 kilometra je plánovaná na štyri roky.

Diaľnica D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec zlepší dopravnú situáciu v širšom okolí, nielen v momentálne dotknutom území. „Vybudovanie diaľnice D3 pozitívne ovplyvní dopravnú situáciu na celom severo-južnom ťahu na území Slovenska. Odstránia sa straty času vodičov a cestujúcich, podstatne sa zlepší dopravný komfort účastníkov premávky. Zároveň sa pozitívne ovplyvní životné prostredie v blízkosti existujúcich komunikácií,“ priblížila Žgravčáková.

Na úseku D3 budú podľa NDS dve polovičné mimoúrovňové križovatky – Čadca, Bukov a Čadca, Podzávoz, ako aj 24 mostov a 11 kilometrov protihlukových stien. Ide o zložitú a náročnú stavbu, keďže do veľkej miery prechádza mimoriadne komplikovaným terénom a zastavaných územím. Časť tohto úseku bude vedená estakádou ponad obývané územie.

O dopravnej situácii na Kysuciach sa bol nedávno osobne presvedčiť aj minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Árpád Érsek (Most – Híd). "Rozprával som sa s ľuďmi v regióne, ktorým súčasná dopravná situácia komplikuje každodenný život. Chcem požiadať ľudí v regióne, ale aj starostov, aby boli trpezliví počas výstavby, ktorá určite ovplyvní dopravu, ale po jej dokončení sa im výrazne uľaví,“ povedal Érsek.

Výstavba úseku D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec bude spolufinancovaná z peňazí Európskej únie, najmä z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra 2014 – 2020. „Na projekt je vyčlenených takmer 87,5 mil. eur z finančného nástroja CEF (Nástroj na prepojenie Európy). Národná diaľničná spoločnosť už disponuje prvými 14 mil. eur z tohto balíka,“ dodala Žgravčáková.

debata chyba
Viac na túto tému: #diaľnice #NDS #D3