Informovala o tom vedúca tlačového a politického oddelenia Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Jana Cappello.
„Chcem zdôrazniť, že dohoda CETA nemení legislatívu EÚ v citlivých oblastiach, ako sú napríklad hormóny v mäse, geneticky modifikované organizmy (GMOs) a nepovedie k zníženiu štandardov pre spotrebiteľov,“ uviedol Šefčovič. Kanada zároveň zagarantovala ochranu 145 geografických označení v EÚ, aj slovenský Tokaj.
„Vítam podpis historickej dohody medzi EÚ a Kanadou v hospodársko-obchodnej oblasti (CETA). Po úspešnom bratislavskom neformálnom summite, ratifikácii Parížskej dohody o klimatických zmenách je to ďalší úspech pre slovenské predsedníctvo v Rade EÚ," uviedol Šefčovič.
Dohoda pre neho jednoznačne znamená nové príležitosti pre rozvoj obchodných vzťahov medzi Európskou úniou a Kanadou, „teda aj pre slovenské podnikateľské subjekty". CETA by mala priniesť nové príležitosti pre európskych exportérov služieb najmä v kľúčových sektoroch ako finančné služby, telekomunikácie, energetika, námorné služby.
Po siedmich rokoch rokovania v nedeľu zmluvu o voľnom obchode slávnostne podpísali kanadský premiér Justin Trudeau, predseda Európskej rady Donald Tusk, slovenský premiér Robert Fico vo funkcii predsedu Rady EÚ a predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. Významný krok k dohode priniesla ešte 18. októbra mimoriadna rada EÚ na úrovni ministrov obchodu. Väčšina členských štátov so zmluvou súhlasila, Európska komisia následne viedla rokovania už len s Belgickom, kde situáciu zdramatizoval nesúhlas valónskeho regionálneho parlamentu.