Fed očakáva v USA zrýchlenie hospodárskeho rastu

20.10.2016 10:21

Rast americkej ekonomiky sa v treťom kvartáli trochu zrýchlil. Podporilo ho mierne tempo prijímania nových zamestnancov, zvýšenie spotrebiteľských výdavkov a stabilná výstavba domov.

Vyplýva to z prieskumu ekonomických podmienok v dvanástich bankových dištriktoch Federálneho rezervného systému (Fed), ktorého výsledky Fed uvádza v takzvanej Béžovej knihe.

Zo správy, ktorú zverejnili v stredu, vyplýva, že ekonomický rast bol mierny v ôsmich dištriktoch Fed-u, slabý v troch a v newyorskom dištrikte ekonomika stagnovala. Celkový stav sa zlepšil v porovnaní so septembrovou správou, ktorá ukázala, že rast hospodárstva sa vtedy v dvoch dištriktoch oslabil a v dvoch ekonomika stagnovala.

Celkový obraz ekonomiky, ktorý ukazuje najnovšia Béžová kniha Fed-u, je v súlade s odhadmi väčšiny ekonómov, že za júl až september USA vykážu zrýchlenie hospodárskeho rastu. Podľa väčšiny predpovedí analytikov ekonomika krajiny v treťom kvartáli pravdepodobne medziročne posilnila o zhruba 2 až 2,5 percenta. Išlo by o zrýchlenie v porovnaní s prvým polrokom, počas ktorého hospodárstvo USA vzrástlo o 1,1 percenta.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#USA #HDP #Fed
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku