Úrad preveruje, či pri stavbe ihrísk nebol kartel

Odbor kartelov Protimonopolného úradu SR (PMÚ) začal správne konanie pre podozrenie z kartelu pri výstavbe multifunkčných ihrísk. Ide o možnú dohodu obmedzujúcu súťaž uzatvorenú medzi podnikateľmi v súvislosti so zákazkami na uskutočnenie stavebných prác a dodávku technického vybavenia na multifunkčné ihriská. Celková hodnota zákaziek bola vyše 359 tis. eur vrátane dane z pridanej hodnoty.

30.09.2016 15:48
debata (4)

„Úrad na základe zhromaždených dôkazov nadobudol dôvodné podozrenie, že traja podnikatelia koordinovali svoj postup pri predkladaní cenových ponúk vo verejných obstarávaniach vyhlásených šiestimi obcami na Slovensku na výstavbu multifunkčných ihrísk,“ informovala v piatok hovorkyňa PMÚ Adriana Oľšavská. Tieto projekty boli čiastočne financované z verejných prostriedkov poskytnutých Úradom vlády SR. „Začatie správneho konania neznamená, že účastníci konania porušili súťažné pravidlá a neprejudikuje závery, ku ktorým môže Protimonopolný úrad SR dospieť v rozhodnutí,“ dodala Oľšavská.

Výstavbu multifunkčných ihrísk podporila predošlá vláda Roberta Fica (Smer – SD). Napríklad, vlani v marci úrad vlády vyhlásil výzvu na predkladanie žiadostí o poskytnutie dotácie v programe Podpora rozvoja športu na rok 2015 so zameraním na výstavbu multifunkčných ihrísk pre minimálne dva druhy športu, určených najmä pre deti a mládež.

Na program, ktorého gestorom bol splnomocnenec vlády pre mládež a šport Dušan Galis, bola vyčlenená predpokladaná suma vo výške 4 mil. eur. Cieľom programu je podľa úradu vlády napomôcť k rozvoju športu v obciach a mestách, v ktorých nie je dostupné vyhovujúce športové ihrisko, ako aj vytvoriť podmienky pre aktívne trávenie voľného času a zvýšiť dostupnosť športového vyžitia pre širokú verejnosť.

Na základe údajov na stránke úradu vlády bolo vlani schválených sto žiadostí obcí o podporu na výstavbu multifunkčných ihrísk po 40 tis. eur, teda v celkovom plánovanom objeme 4 mil. eur.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Protimonopolný úrad