Žiga: Dosiahnutie obchodnej dohody s USA je v nedohľadne

Dotiahnutie obchodnej dohody medzi Európskou úniou a USA (TTIP) je zatiaľ v nedohľadne. Podľa ministra hospodárstva SR Petra Žigu, ktorý v piatok za predsedajúcu krajinu viedol v Bratislave rokovanie rady ministrov pre obchod, je totiž ukončenie rokovaní s americkou stranou do konca tohto roka nereálne. Celú situáciu ešte môžu skomplikovať americké prezidentské voľby, pretože pokračovanie v rokovaniach o dohode TTIP už bude na pleciach novej americkej administratívy.

23.09.2016 17:29
debata (21)

„Je nereálne dosiahnuť záverečnú dohodu do ukončenia administratívy prezidenta Obamu,“ vyhlásil v piatok po rokovaní rady ministrov na tlačovej konferencii Žiga. Funkčné obdobie súčasného amerického prezidenta pritom končí 19. januára budúceho roku.

Podľa eurokomisárky pre obchod Cecilie Malmström je zatiaľ predčasné hovoriť o tom, ako sa k rokovaniam o obchodnej dohode s Európskou úniou nová americká administratíva postaví. Hoci mandát, ktorý dostal na rokovania prezident Barack Obama, je legálne platný do konca roku 2018, rozhodujúce bude, akú prioritu bude mať táto dohoda v agende nového prezidenta.

"Je ťažké povedať ďalší časový plán, ale obchodné dohody sa rodia dlho,“ reagovala Malmström. Každopádne po prezidentských voľbách v USA bude rokovania čakať prirodzená 5– až 6-mesačná prestávka, kým nová americká administratíva prejde všetkými oficiálnymi postupmi a definitívne sa ujme úradu.

Samotný progres vo vyjednávaniach však podľa Žigu príliš uspokojivý nie je. Nie príliš pozitívne situáciu vnímajú aj samotné členské krajiny. „Časť členských krajín vníma diskusiu tak, že pohár je prázdny, časť že pohár je dopoly prázdny a zvyšná časť vníma, že ten pohár je dopoly plný. Je ešte veľa vecí, ktoré treba v negociáciách dosiahnuť,“ povedal minister. Ako pripomenul, negociácie prebiehajú tri roky a z 30 kapitol doteraz nebola uzavretá ani jedna, kým napríklad podobná dohoda s Kanadou je už na spadnutie. „Keby sme mali porovnať dohodu s Kanadou a TTIP, to sa ani nedá. To sú dva rôzne svety. TTIP keď sa tam dostane, prejde ešte veľa vody v Dunaji,“ vyhlásil.

V každom prípade mať obchodnú dohodu medzi Európskou úniou a USA by bolo podľa eurokomisárky pozitívom. „V niektorých oblastiach sme spravili výrazný pokrok, v niektorých nie. Má zmysel pokračovať v rokovaniach, budeme sa snažiť dosiahnuť pokrok,“ tvrdí. Dohoda však musí byť vyvážená a výhodná pre úniu. „Kvalita je v tomto prípade dôležitejšia ako rýchlosť,“ doplnil minister Žiga. O TTIP budú hovoriť aj premiéri a hlavy štátov na nastávajúcom októbrovom summite Európskej rady, ministri zodpovední za obchod sa k tejto téme následne vrátia.

Úplne iná situácia je však v negociáciách spomínanej obchodnej dohody medzi Európskou úniou a Kanadou (CETA). „Cítili sme počas celého rokovania silnú podporu členských štátov. Vnímame to tak, že by sme vedeli do 27. októbra pripraviť túto dohodu na podpis,“ vyhlásil po piatkovom rokovaní ministrov v Bratislave Žiga. Výsledok rokovaní s kanadskou stranou je pritom podľa neho aj akýmsi testom dôveryhodnosti európskej obchodnej politiky. Kanada je totiž krajinou, ktorá zdieľa európske hodnoty. „Pokiaľ sa Európa nedokáže dohodnúť s Kanadou, kde je trh 38 miliónov obyvateľov, tak už si neviem predstaviť, s akou krajinou by sa mala dohodnúť,“ povedal.

Bratislava sa počas rokovaní ministrov o uvedených obchodných dohodách nevyhla ani protestom aktivistov, ktorí vyzývajú predstaviteľov únie na odmietnutie TTIP aj CETA. Hovoria napríklad o obavách, že Európu môžu na základe TTIP zaplaviť nekvalitné potraviny. V hlavnom meste protestovali aktivisti z Greenpeace, ale aj mimovládne organizácie a odborári. Eurokomisárka Malmström tvrdí, že ministri zodpovední za negociácie protesty namierené proti dohodám vnímajú. Práve preto sa však podľa nej snažia dosiahnuť dobré dohody. Minister Peter Žiga na bratislavské protesty reagoval svojsky. Podľa neho je dobré, že sa vďaka predsedníctvu do Bratislavy takto dostali aj ľudia, ktorí by sa sem možno nedostali. „Teším sa, že sa zvyšuje cestovný ruch na Slovensku,“ reagoval na otázku, ako vníma protesty.

21 debata chyba
Viac na túto tému: #Európska únia #USA #Peter Žiga #TTIP