Desať percent Britov vlastní viac ako polovicu majetku v krajine

Najbohatších desať percent Britov vlastné viac polovicu majetku v krajine. Uviedla to podľa serveru BBC charitatívna organizácia Oxfam.

13.09.2016 11:11
debata

Upozornila tiež, že najbohatšie jedno percento Britov má viac než dvadsaťkrát toľko majetku ako najchudobnejších 20 percent. Británia tak podľa Oxfamu patrí medzi krajiny s najväčšou majetkovou nerovnosťou vo vyspelom svete.

Práve vysoká majetková nerovnosť je podľa Oxfamu jedným z faktorov, ktoré prispeli k odhlasovaniu odchodu Británie z Európskej únie v júnovom referende. „Mnoho ľudí vyjadrovalo nedôveru v politický systém a hlasovalo pre zmenu v nádeji na zlepšenie svojho ekonomického postavenia,“ uviedla organizácia.

Najbohatšie jedno percento Britov podľa Oxfamu vlastní 23 percent celkového majetku v krajine, zatiaľ čo medzi najchudobnejších 20 percent Britov je rozdelených iba 0,8 percenta celkového bohatstva.

Hodnota majetku zhruba 634 000 najbo­hatších Britov je dvadsaťnásobná v porovnaní s majetkom najchudobnejších 13 miliónov Britov, vyplýva z analýzy Oxfamu založené na údajoch banky Credit Suisse.

„Nerovnosť je obrovskou prekážkou pre boj s chudobou a vytvára ekonomiku, ktorá zjavne nefunguje pre každého. Kým mzdy vedúcich pracovníkov rastú, každý piaty človek žije pod hranicou chudoby a má problémy uhradiť účty a obstarať si jedlo,“ uviedla Rachael Orrová z Oxfamu. „Ukončenie bezohľadných praktík musí byť ústredným prvkom vládnych plánov na reformu ekonomiky,“ dodala.

debata chyba
Viac na túto tému: #Veľká Británia #Oxfam
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy